Lublin: Trudny przetarg na budowę Dworca Metropolitalnego. Przedłużony o kolejny miesiąc

Dworzec Metropolitalny koncepcja 3 1
Wizualizacja Dworca Metropolitalnego przy ul. Młyńskiej

O kolejny miesiąc przedłuża się przetarg na budowę Dworca Metropolitalnego przy ul. Młyńskiej w Lublinie. Zainteresowane firmy przesłały do ratusza ponad 600 pytań o szczegóły projektu.

Ogłoszony przetarg obejmuje realizację budynku głównego dworca autobusowego wraz z ulicami przyległymi. Dworzec metropolitalny skupi komunikację kolejową i autobusową w jednej części miasta.

W ramach budowy Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego zostaną przebudowane istniejące oraz wybudowane nowe ulice w centrum Lublina. Zupełnie nowy wygląd jezdni, chodników, ścieżek rowerowych wraz z nowo projektowaną zielenią i małą architekturą zyskają m. in. ulice: Młyńska, Gazowa, część ulicy Krochmalnej, Dworcowa, 1-go Maja, oraz Pocztowa.

Nowy wygląd po rewitalizacji otrzyma również plac Dworcowy, który po całkowitym usunięciu ruchu kołowego stanie się ozdobnym deptakiem połączonym wizualnie oraz funkcyjnie z głównym wejściem do dworca kolejowego. W rejonie dworca zostanie wybudowany również układ nowych dróg, które usprawnią ruch i komunikację nowego Dworca Metropolitalnego oraz samego centrum Lublina, m. in. terenów ekspozycyjnych Targów Lublin.

Zgodnie z koncepcją obiekt będzie się składał z dwóch brył – wewnętrznej i zewnętrznej, co z jednej strony wzmocni walor estetyczny, z drugiej strony przyczyni się do obniżenia poziomu zapotrzebowania energetycznego. Jedna ze ścian będzie zaprojektowana w formie „zielonej ściany”, natomiast pomieszczenia wewnątrz budynku będą oddzielone od hali przeszkleniem.

Ile będzie kosztować budowa nowego dworca autobusowego? Na odpowiedź będziemy musieli jeszcze poczekać, ponieważ Zarząd Dróg i Mostów kolejny raz przesunął termin składania ofert przez firmy zainteresowane budową dworca. Pierwotny termin był wyznaczony na koniec marca, później zmieniono go na koniec kwietnia, następnie na końcówkę maja, a teraz znów przesunięto o kolejny miesiąc.

„Termin otwarcia ofert w przetargu na realizację budynku głównego dworca wraz z ulicami przyległymi został wyznaczony na 29 czerwca, ponieważ jest to potrzebny czas na udzielenie kompletnych odpowiedzi firmom zainteresowanym realizacją prac. Łącznie otrzymaliśmy ponad 600 zapytań” – informuje Joanna Stryczewska z biura prasowego ratusza.

Otwarcie ofert w przetargu na budowę ul. Dworcowej zaplanowane jest na 6 lipca. Wówczas poznamy oferentów zainteresowanych udziałem w przetargu. Zakończenie budowy Dworca Metropolitalnego planowane jest na wakacje 2022 r.

Aktualizacja: Dworzec Metropolitalny z poślizgiem. Przetarg opóźniony o cztery miesiące

Dworzec Metropolitalny koncepcja 2
Wizualizacja Dworca Metropolitalnego przy ul. Młyńskiej
Dworzec Metropolitalny koncepcja 1
Wizualizacja Dworca Metropolitalnego przy ul. Młyńskiej

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Znowu wszystko wywalone betonem, gdzieniegdzie jakieś skrawki zieleni.

  2. Już widzę jaki skwar będzie w środek lata na tej patelni i szklarni.

  3. Wydaje mi się, że w takiej okolicy to te wszystkie przeszklenia nie wytrzymają zbyt długo. Można postawić piękne budynki, ale ludzie pozostaną ci sami.