Lublin testuje autobus wodorowy. Na jednym tankowaniu może przejechać nawet 500 km

Autobus wodorowy Arthur Bus na testach w Lublinie
Autobus wodorowy Arthur Bus na testach w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

W środę lub czwartek na ulice Lublina wyjedzie autobus wodorowy produkowany w naszym mieście – Arthur Bus. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne będzie testować pojazd do końca tygodnia.

Nie emituje spalin i oczyszcza

Arthur Bus ma 12-metrów długości, jest niskopodłogowy i przystosowany do przewozu osób z niepełnosprawnościami, w pełni klimatyzowany. Autobus może pomieścić 78 pasażerów, w tym 32 na miejscach siedzących. Został wyposażony w wiele udogodnień dla kierowcy m.in. wirtualne lusterka, czy czujniki mające za zadanie wykryć zagrożenie w martwym polu: pieszego lub rowerzystę.

Wyprodukowany w Lublinie pojazd jest zeroemisyjny, ponieważ jedynym efektem jego spalania jest para wodna. W zbiornikach zlokalizowanych na dachu pojazdu mieści się maksymalnie 37,5 kg wodoru. Zużywa do 6 kg wodoru na 100 km, a jego zasięg wynosi nawet 500 km na jednym tankowaniu.

Arthur Bus w swój pierwszy kurs wyruszył sprzed lubelskiego Ratusza. W próbnym przejeździe wziął udział m.in. prezydent Lublina Krzysztof Żuk. W najbliższych dniach również mieszkańcy Lublina będą mieli okazję, by się nim przejechać. Autobus nie został jeszcze zarejestrowany w Polsce, czego wymagają przepisy, by mógł wozić pasażerów, dlatego zacznie wozić pasażerów dopiero w środę lub czwartek.

Autobus będzie tankowany na terenie zakładu produkcyjnego Arthur Bus przy ul. Frezerów. Autobus wodorowy jest droższy o ok. 1 mln zł od autobusu elektrycznego, ale jak przekonują przedstawiciele firmy, na cenę na razie wpływa niewielka skala produkcji. Jego produkcja ma wynosić ok. 10-40 sztuk rocznie.

ARTHUR H2 BUS po raz pierwszy został zaprezentowany w kwietniu 2022 r. na targach branżowych Bus2Bus w Berlinie, natomiast swoją polską premierę miał podczas październikowych targów TRANSEXPO w Kielcach. Pojazd był testowany już m.in. w Berlinie, Monachium, Norymberdze, Żywcu, Wiśle, Katowicach, Bielsku-Białej, Sosnowcu i Cieszynie.

Przy projektowaniu autobusu wodorowego pracowali inżynierowie z Politechniki Lubelskiej.

Dalsza część tekstu pod zdjęciami

Autobus wodorowy Arthur Bus na testach w Lublinie
Autobus wodorowy Arthur Bus na testach w Lublinie
Autobus wodorowy Arthur Bus na testach w Lublinie
Autobus wodorowy Arthur Bus na testach w Lublinie
Autobus wodorowy Arthur Bus na testach w Lublinie
Autobus wodorowy Arthur Bus na testach w Lublinie

Lublin też będzie miał swój autobus wodorowy

W sierpniu 2023 r. Lublin będzie miał własny autobus wodorowy. 21 września Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie i firma Solaris Bus & Coach podpisały umowę na zakup i dostawę autobusu wodorowego do obsługi linii komunikacji miejskiej.

Zamawiany autobus wodorowy to 12-metrowy fabrycznie nowy pojazd, klimatyzowany, niskopodłogowy, przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, wyposażony w automat do sprzedaży biletów  oraz system do zliczania pasażerów, a więc o standardach znanych już pasażerom komunikacji miejskiej. Pojazd na pokład będzie mógł zabrać 85 pasażerów.

Zakres zamówienia obejmuje również zakup i dostawę ładowarki mobilnej wchodzącej w skład wyposażenia autobusu o mocy większej lub równej 20 kW przeznaczonej do ładowania baterii w autobusie wodorowym. Wartość autobusu wodorowego to ponad 3,7 mln zł brutto.

Zobacz szczegóły: Umowa podpisana. W przyszłym roku na ulice Lublina wyjedzie pierwszy autobus wodorowy

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.