Lublin: Szukają imion dla młodych sokołów, mieszkających na kominie elektrociepłowni Wrotków

sokoły wędrowne elektrociepłownia wrotków
Szukają imion dla młodych sokołów, mieszkających na kominie elektrociepłowni Wrotków

Trwa konkurs na imiona dla trójki młodych sokołów wędrownych, które w połowie kwietnia przyszły na świat na kominie elektrociepłowni Wrotków.

W tym roku w kwietniu wykluły się kolejne sokoły wędrowne na kominie lubelskiej elektrociepłowni „Wrotków” PGE Energia Ciepła – 2 samców i 1 samiczki. Patki zostały zaobrączkowane 12 maja. Założone obrączki pozwolą dowiedzieć się, gdzie w przyszłości ptaki założą swoje gniazda.

Teraz młode sokoły czekają na imiona, które do czwartku 21 maja można wybierać w internetowym głosowaniu na stronie www.peregrinus.pl. Wśród propozycji możemy wybierać imiona męskie: Lubelek, Kozak, Trajtek, Wrotek, Lubomir, Cieplik, Brejdak, Perlik oraz żeńskich: Lubinka, Faza, Perełka, Kominka, Bella i Kominiarka.

Sokole gniazdo mieści się na kominie PGE EC Lublin, na wysokości 120 metrów. Już wkrótce młode sokoły powinny zacząć polować samodzielnie, ale najpierw muszą nauczyć się latać. Początkowo ptaki nie oddalają się zbytnio od gniazda. Na pożegnanie z rodzicami i krok w dorosłość będą gotowe za kilkanaście tygodni.

Sokół wędrowny jest jednym z najrzadszych gatunków ptaków w Polsce. Samica sokoła składa jaja raz w roku w połowie marca i wysiaduje je około 30 dni. Pisklakami rodzice zajmują się na zmianę – jedno poluje, podczas gdy drugie pilnuje gniazda.

Mniej więcej w czerwcu młode zaczynają naukę latania, aby po jakimś czasie stać się najszybszymi ptakami na świecie. Podczas polowania osiągają prędkość nawet do 400 km/h, podczas tzw. pikowania. Żywią się tylko ptakami łapanymi w locie na otwartej przestrzeni.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.