Lublin świętuje 30. rocznicę wyborów. Na placu Litewskim stanęło 170 urn wyborczych

Urny wyborcze na placu Litewskim | fot. Dominik Wąsik

Mieszkańcy Lublina wspólnie świętują 30. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku. Z tej okazji na placu Litewskim stanęło 170 urn wyborczych. Sprawdź, co jeszcze zaplanowano.

Pamiętam entuzjazm, który towarzyszył nam w latach 80. Warto przypominać, że droga, która wiodła do wyborów czerwcowych w roku 1989 wiodła także przez Lublin. Proces przemian, który wtedy się rozpoczął, pozwala nam w roku obecnym świętować 15-lecie wejścia Polski do Unii Europejskiej. Obchody 4 czerwca są świętem demokracji. Zapraszam do wspólnego świętowania wolności” – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Obchody 30. rocznicy wyborów ‘89 w Lublinie rozpoczęły się w niedzielę (2 czerwca). O godzinie 18:00 w Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim odbył się koncerty „Chcemy być sobą”, w którym wystąpili Ryszard Borkowski, Łukasz Jemioła oraz Lubelska Federacja Bardów.

Obchody 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 na placu Litewskim | fot. Dominik Wąsik

Kulminacja obchodów nastąpiła dzisiaj, 4 czerwca. Oficjalne uroczystości rozpoczęły się o godzinie 9:30 złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą działalność Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” (ul. Krakowskie Przedmieście 62).

Szczególną przestrzenią stał się plac Litewski, na którym Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” przygotował instalację artystyczną Urny Wolności. Na przestrzeni Placu stanęło 170 białych urn wyborczych, które są symbolem przypominającym o przełomowych w historii Polski wyborach 4 czerwca 1989 roku.

Urny wyborcze na placu Litewskim | fot. Dominik Wąsik

Przestrzeń placu jest też przestrzenią wolności za sprawą działań animacyjnych Teatru NN. W ciągu dnia mieszkańcy Lublina mogą wziąć udział w akcji pisania listów Mam marzenie Polska 1989 – 2039. Do specjalnej urny są wrzucane listy opowiadające o ich marzeniach o Polsce przyszłości.

Na godz. 18:00 zaplanowano koncert „Polska droga do wolności” w wykonaniu zespołów młodzieżowych na scenie zlokalizowanej na placu Litewskim, w pobliżu budynku Poczty Polskiej.

Wieczorem, o godzinie 21:00, odbędą się dwa pokazy na fontannie multimedialnej. Zaprezentowane zostaną inscenizacje Inspiruje nas wolność oraz Unia Narodów. Wielkie wydarzenia historyczne (odzyskanie niepodległości przez Polskę i zawarcie Unii Lubelskiej), w których brał udział Lublin, w artystycznym opracowaniu przypomną o procesach historycznych, które dały podstawy pod czasy współczesne.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.