Nowe stypendia na projekty kulturalne w Lublinie

Lublin z lotu ptaka
Panorama Lublin

Lubelscy artyści, twórcy i animatorzy kultury otrzymają wsparcie na realizację swoich projektów w 2024 roku. Miasto przyznało stypendia na rozwój twórczości artystycznej oraz projekty młodzieżowe.

Kolejne wsparcie dla lubelskiej kultury

Miasto Lublin ogłosiło wyniki kolejnego konkursu na realizację projektów kulturalnych w 2024 roku. W ramach miejskiego funduszu stypendialnego przyznano 13 stypendiów na projekty artystyczne oraz 7 stypendiów na inicjatywy młodzieżowe. Łączna wartość przyznanych środków to 128,5 tys. zł.

 • 13 stypendiów na projekty artystyczne: Wartość dofinansowania wynosi 110 tys. zł.
 • 7 stypendiów na projekty młodzieżowe: Łączna kwota wsparcia to 18,5 tys. zł.
Stare Miasto w Lublinie
Stare Miasto | fot. Miasto Lublin

Przykładowe wybrane projekty artystyczne:

 • Dorota Landowska: Monodram „Patyk”.
 • Katarzyna Stachowicz-Gacek: Pierwszy tom serii kryminalnej.
 • Eduardo Luciuk-Frigatti: Nagranie dwóch utworów do tekstów Franciszki Arnsztajnowej i teledysków.
 • Wiesław Stefański: Cykl warsztatów z malowania techniką akwareli.
 • Adrian Tarnowski: Film o początkach służby kobiet w Policji Państwowej II RP.
 • Jarosław Koziara: Projekt okładki do dwóch filmów o Andrzeju Kocie z okazji 10. rocznicy jego śmierci.

Przykładowe wybrane projekty młodzieżowe:

 • Nina Bułtowicz: Seria wielkoformatowych rysunków o lubelskich dzielnicach i wystawa.
 • Miłosz Bachonko: Wydanie własnych kompozycji akordeonowych.
 • Wiktoria Hymos: Spektakl w przestrzeni cyfrowej.
 • Lubomir Ziółek: Wydarzenie przybliżające kulturę Boliwii mieszkańcom Lublina.

„W 2024 roku artyści, twórcy i animatorzy kultury po raz 12. mają możliwość realizacji swoich pomysłów w ramach miejskiego funduszu stypendialnego. Celem tego programu jest wspieranie indywidualnej działalności twórczej, artystycznej oraz z zakresu upowszechniania kultury w naszym mieście. Z jednej strony jest on pomocą dla ludzi kultury w realizacji ich autorskich pomysłów, z drugiej to dla nich czynnik motywujący, a tym samym stymulujący rozwój kultury i sztuki w Lublinie” – Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Młodzież zatańczyła Belgijkę na placu Litewskim
Młodzież zatańczyła Belgijkę na placu Litewskim | fot. Dominik Wąsik

Dalsze kroki dla stypendystów

Osoby, które otrzymały stypendium, proszone są o kontakt z Wydziałem Kultury Urzędu Miasta Lublin. Uczący się lub studiujący powinni dostarczyć zaświadczenia ze szkoły lub uczelni do celów podatkowych. W przypadku przyznania niższej kwoty stypendium niż wnioskowana, konieczne jest złożenie oświadczenia o zgodzie na realizację projektu w zmienionej formie w ciągu 14 dni od ogłoszenia wyników.

Od 2013 roku, dzięki miejskiemu wsparciu, ponad 550 osób mogło zrealizować swoje artystyczne pomysły, a łączna kwota przyznanych środków wyniosła ponad 4 mln zł. W 2024 roku przyznano łącznie 37 stypendiów na projekty artystyczne o wartości 317 tys. zł oraz 14 stypendiów na projekty młodzieżowe na kwotę 36,3 tys. zł.

Co sądzisz o przyznanych stypendiach i projektach, które otrzymały wsparcie? Czy masz pomysły na kolejne inicjatywy kulturalne w Lublinie? Podziel się swoją opinią w komentarzach i udostępnij artykuł!

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.