Lublin. Radni sejmiku wyrazili zgodę na przekształcenie Muzeum Lubelskiego na Muzeum Narodowe

Lublin. Radni sejmiku wyrazili zgodę na przekształcenie Muzeum Lubelskiego na Muzeum Narodowe
Muzeum Lubelskie w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Radni województwa lubelskiego wyrazili zgodę na przekształcenie Muzeum Lubelskiego w Lublinie w Muzeum Narodowe w Lublinie.

Muzeum Lubelskie jest jednym z największych muzeów na wschodzie Polski. Od 1957 r. jego główną siedzibą jest Zamek Lubelski z unikalnym w skali Europy zabytkiem sztuki średniowiecznej – Kaplicą Trójcy Świętej.

Muzeum Lubelskie ma pod swoją opieką blisko 170 tysięcy eksponatów. Kolekcja obejmuje zbiory z zakresu archeologii, historii, sztuki, literatury, etnografii, geografii oraz militaria, numizmaty i judaika.

Muzeum Narodowe w Lublinie

W poniedziałek w trakcie 19. sesji Sejmiku Województwa Lubelskiego radni uchwałę o połączeniu Muzeum Lubelskiego w Lublinie z Muzeum Narodowym w Lublinie. Instytucja będzie funkcjonowała jako Muzeum Narodowego w Lublinie.

Przypomnijmy, że Muzeum Narodowe w Lublinie zostało utworzone zarządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 15 maja 2020 r. Jego misją jest m.in. ochrona wartości historycznych i artystycznych kultury polskiej i światowej, w tym w szczególności dziedzictwa Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej.

Obecnie realizowany jest drugi etap, mający na celu połączenie Muzeum Narodowego w Lublinie i Muzeum Lubelskiego w Lublinie. Na skutek połączenia, zostanie odpowiednia umowa o utworzeniu nowej instytucji kultury pod nazwą Muzeum Narodowe w Lublinie, która będzie wspólnie prowadzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Województwo Lubelskie i wpisana do rejestru instytucji kultury MKiDN.

Utworzenie Muzeum i nadanie mu statutu powinno nastąpić przed końcem 2020 r. Docelowo Muzeum Narodowe w Lublinie będzie państwową instytucją kultury, dla której jedynym organizatorem pozostanie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Oddziałem Muzeum Narodowego w Lublinie będzie Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej z siedzibą w Pałacu Lubomirskich, na zakup którego minister kultury przekazał w 2017 r. Muzeum Lubelskiemu dotację celową w wysokości ponad 10 mln zł. Jednocześnie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego czyni starania, aby wzbogacić zbiory Muzeum Lubelskiego oraz poszerzyć zakres jego oferty, co przyczyni się do promocji regionu zarówno w kraju oraz za granicą.

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy, Muzeum Narodowe w Lublinie przejmie wszystkich pracowników zatrudnionych obecnie w Muzeum Lubelskim – ani dotychczasowy zasób kadrowy ani baza materiałowa nie zostaną uszczuplone.

Muzeum Lubelskie w Lublinie zamknięte

„Z uwagi na fakt połączenia samorządowej instytucji kultury Muzeum Lubelskiego w Lublinie z państwową instytucją kultury Muzeum Narodowym w Lublinie jesteśmy nieczynni wraz ze wszystkimi oddziałami od dnia 28 września do odwołania” – czytamy na stronie internetowej Muzeum Lubelskiego w Lublinie.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.