Lublin przygotowuje się do nadawania numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy

Urząd Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2
Urząd Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2 | fot. Dominik Wąsik

Od najbliższej środy lubelscy urzędnicy będą przyznawać numery PESEL uchodźcom z Ukrainy przebywającym w Lublinie. Pozwoli to na szybkie wdrożenie możliwości korzystania ze świadczeń społecznych czy zdrowotnych dla obywateli Ukrainy.

Jak wyrobić pesel dla Ukraińca?

Nadawanie numerów PESEL dla uchodźców z Ukrainy rozpocznie się od środy, 16 marca. Rejestracja o nadanie numeru PESEL dla obywateli Ukrainy będzie odbywała się na poziomie gmin. W jaki sposób Ukraińcy będą mogli się zarejestrować?

Procedura przyznania numeru PESEL dla obywateli Ukrainy będzie podobna do składania wniosku o dowód osobisty. W urzędzie będzie trzeba złożyć wniosek z dołączoną fotografią. Od takiej osoby zostanie pobrany także odcisk palca. Uchodźcy będą zwolnieni z podawania podczas rejestracji adresu zamieszkania.

Jak wyglądają w Lublinie przygotowania do rejestracji uchodźców z Ukrainy do rejestru PESEL?

„Jak tylko pojawiły się pierwsze informacje o pracach nad ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy, rozpoczęliśmy działania przygotowawcze. W najbliższych dniach uruchomimy punkty obsługi uchodźców z Ukrainy, by mieli możliwość wnioskowania o wszystkie świadczenia, które im przysługują na mocy specustawy” – mówi Katarzyna Duma, rzecznik prasowy prezydenta Lublina.

Urząd Miasta nie ujawnił jeszcze listy miejsc, w których uchodźcy będą mogli złożyć wniosek o numer PESEL. Szczegóły mamy poznać we wtorek.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.