Lublin. Przygotowują się do pogłębienia Zalewu Zemborzyckiego

odwierty zalew zemborzycki
Odwierty geologiczne w dnie Zalewu Zemborzyckiego | fot. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie

Od kilku tygodni na Zalewie Zemborzyckim można zauważyć dziwną konstrukcję, która się przemieszcza. Jak udało nam się ustalić, na powierzchni zbiornika rozpoczęły się odwierty geologiczne.

Za odwierty geologiczne na Zalewie Zemborzyckim odpowiada firma GeoNep Geotechnika z Lublina, która na zlecenie głównego wykonawcy zadania inwestycyjnego „Rewitalizacja i przebudowa Zalewu Zemborzyckiego” firmy Royal Haskoning DHV, w ramach zakresu prac geologicznych przeprowadza wiercenia penetracyjne do głębokości 15 m na nominalnej powierzchni zbiornika głównego dla sporządzenia dokumentacji badań podłoża gruntowego.

Odwierty wykonywane są za pomocą wiertni geologicznej umiejscowionej na platformie pływającej zakotwionej do podłoża za pomocą bali drewnianych w okuciach metalowych z możliwością ich regulacji co do głębokości kotwienia. Otwory wykonywane są w rurze PCV umieszczonej w kołnierzu stalowym. Z każdego planowanego otworu odpompowywana jest woda za pomocą pompy przenośnej do momentu zasysania pulpy.

Każdy odwiert wykonywany jest kolejno przez dołożenie poszczególnych szneków geologicznych i wyciągany na powierzchnię. Pomiary prowadzone są bezpośrednio na miejscu poprzez określenie struktury i tekstury osadu wraz z określeniem poszczególnych miąższości. Część próbek jako reprezentatywne pobierane są do badań laboratoryjnych.

1 1
Odwierty geologiczne w dnie Zalewu Zemborzyckiego | fot. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie
Odwierty geologiczne w dnie Zalewu Zemborzyckiego | fot. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.