Lublin programuje!

wersja 1

Dla wielu branża IT obrosła mitem, że to miejsce tylko dla tzw. „geeków”, stereotypowych programistów w koszulach w kratę i okularach, którzy od najmłodszych lat poświęcają swój wolny czas na zgłębianie tajemnej wiedzy kodowania. Czy można inaczej? I po co powstały akademie programowania?

 

Programiści… na celowniku

Według branżowych mediów obecnie aż 9 na 10 pracodawców boryka się z trudnościami w zatrudnieniu specjalistów w branży IT (wg. www.itwiz.pl). Dodatkowo, programista to jeden z najlepszych zawodów w 2017 roku, a firmy niemal konkurują między sobą w walce o pozyskanie pracownika w tym obszarze, o czym donoszą regularnie branżowe media.

Doskonale potwierdzają to statystyki akademii programowania Software Development Academy. Około 80% absolwentów po kursach programowania, które są przeznaczone dla osób nie posiadających w tej kwestii doświadczenia, znajdują pracę na stanowisku młodszego programisty w maksymalnie 3 miesiące po zakończeniu zajęć. Niektórzy znajdują pracę… jeszcze w jej trakcie!

W skutecznym poszukiwaniu pracy kursantów i absolwentów wspiera aktywnie Absolvent Success Manager – Martyna Broda, która ma na swoim koncie wiele sukcesów i “podopiecznych”, ceniących sobie jej zaangażowanie i wysoki poziom wsparcia merytorycznego. Z racji swojego doświadczenia jako rekruterka w branży IT wie, jak pomóc kandydatom skrócić czas poszukiwania pracy, jak zaprezentować się oraz przygotować do rozmów i negocjacji tak, by wyjść z nich “zwycięsko”.

 

Alternatywa dla studiów

Jeśli studia traktować jako przepustkę do specjalistycznej wiedzy otwierającej drzwi do pracy w zawodzie – akademia programowania, taka jak Software Development Academy, to dobre rozwiązanie. W stosunkowo krótkim, aczkolwiek intensywnie spożytkowanym czasie, daje możliwość podjęcia pracy na stanowisku młodszego specjalisty.

Patrząc na stawki oraz ścieżki kariery programistów, należy mieć świadomość, iż koszt kursu prędko się zwraca (koszt za godzinę nauki to około 23 zł). Nauka trwa zaledwie parę miesięcy, więc dla osób nastawionych na dynamiczny rozwój i konkretne, pożądane na rynku pracy umiejętności, to strzał w dziesiątkę.

 

Czy 4-5 miesięcy wystarczy na zmianę branży?

Software Development Academy szkoli przyszłych programistów już od 3 lat. Dzięki swojemu doświadczeniu wie, że praktyczny wymiar zajęć jest najważniejszy i najbardziej skuteczny. Odbywają się one z trenerami praktykami, w czym m.in. dopatrywać się można sukcesu takiej formy nauki.

Obecnie akademia oferuje możliwość nauki w aż 9 miastach, w tym właśnie w Lublinie. Kursy odbywają się stacjonarnie i trwają około 4-5 miesięcy. Tryb wieczorowo-zaoczny pozwala wszystkim, nawet pracującym za dnia, w krótkim ale intensywnym czasie przygotowywać się do zmiany branży.

 

Co sądzą o lubelskim kursie jego uczestnicy? Zadaliśmy kilka pytań dwójce kursantów trwającego właśnie kursu Java (jedna z oferowanych w akademii technologii) w Lublinie.

  • SDA: Co najbardziej się Wam podoba na kursie?

Maciej: Tematy zajęć: przede wszystkim Java, ale nie tylko bo także HTML, CSS, bazy danych.

Piotr: Podczas kursu najbardziej podoba mi się praktyczne podejście do tematu programowania. Minimum teorii, maksimum praktyki.

Kolejnym aspektem wyboru tej formy nauki jest dobór trenerów którzy posiadają praktyczny zakres wiedzy.

  • SDA: Dlaczego akurat Java?

Maciej: Zdecydowałem się na tą formę nauki aby podnieść swoje kwalifikacje i otworzyć furtkę do nowych doświadczeń i  wyzwań.

Piotr: Chcę zmienić branżę, nauczyć się czegoś nowego, więcej zarabiać.

  • SDA: Czy Waszym zdaniem kurs to dobra inwestycja w przyszłość?

Michał: W ogóle branża IT to przyszłość, kodowanie to przyszłość, a że akurat Java to dlatego, że jest dziś najbardziej popularna (po JavaScript haha! 🙂 )

Adam: Kurs w takiej formie jest bardzo dobrą inwestycją w przyszłość. Uczy praktycznego podejścia do tematu.

  • SDA: Tempo nauki jest spore, niejednokrotnie wymaga poświęcenia. Jaka jest atmosfera podczas kursu?

Maciej: Grupa jest extra: są żarty, ale też solidna pomoc i chęć wytłumaczenia ew wątpliwości. Zgraliśmy się przez te kilka miesięcy i polubiliśmy (w końcu widujemy się po 20 godzin tygodniowo 🙂 – niektórzy więcej niż z żonami ;p ).

Piotr: Atmosfera jest sympatyczna, instruktorzy pomocni w rozwiązywaniu problemów, zarówno na zajęciach jak i po ich zakończeniu.

 

O co chodzi z tym całym IT?

Jeśli do tej pory nie miałaś/-eś styczności z programowaniem lub ogólnie z branżą IT i ciekawi Cię, czy to coś dla Ciebie – przyjdź 22 maja do Business Link w Lublinie, gdzie odbędzie się spotkanie połączone z prelekcją na ten temat (szczegóły wydarzenia: link). Uczestnicy spotkania będą mogli dodatkowo zapisać się na darmowe warsztaty z programowania i spróbować zaprogramować coś.. samemu!

 

Jak wygląda rynek IT w Lublinie?

– W Lublinie rynek IT jest bardzo rozwinięty, głównie dlatego, że trzy publiczne uczelnie (i kilka prywatnych) kształcące przyszłych informatyków, co daje bardzo dużą rzeszę pracowników do zagospodarowania. Programiści mają więc dość komfortową sytuację – mogą wybierać między pracą w dużych korporacjach, firmach średnich czy całkiem małych. Również jeśli chodzi o technologie, dostępny jest pełen przekrój ofert – od front-endu, przez Javę, C#, aż po Salesforce. Firmy są też coraz bardziej otwarte – nie ma dla nich znaczenia czy kandydat ma papier ukończenia studiów – liczą się jego umiejętności, co daje zielone światło dla absolwentów akademii programowania. Ważne jest, aby kandydat potrafił myśleć algorytmicznie, a także odczuwał chęć ciągłej nauki i nieustannego rozwoju. Informatyka jest dziedziną bardzo dynamiczną i bez nastawienia na rozwój bardzo łatwo można „wylecieć z obiegu” – mówi Daniel Pietryga, trener Software Development Accademy Lublin.

 

Szczegóły

Strona akademii: www.sdacademy.pl
Informacje o najbliższym kursie Java w Lublinie (start 13.06):
http://sdacademy.pl/lista-kursow/java/

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.