Lublin powoła spółkę, by budować mieszkania na wynajem. Najpierw muszą zgodzić się radni

Mieszkanie Plus na wynajem
Mieszkanie na wynajem | fot. PFR Nieruchomości

Na najbliższej sesji Rady Miasta radni zdecydują o powołaniu do życia nowej miejskiej spółki – SIM Lubelskie Centrum. Zajmie się ona budową bloków z mieszkaniami na wynajem.

SIM Lubelskie Centrum

Spółka SIM Lubelskie Centrum ma zostać zawiązana przez Gminę Lublin i Krajowy Zasób Nieruchomości. Podobne spółki powołują samorządy w całej Polsce. Mieszkaniowe (SIM-y) to spółki, które w porozumieniu z samorządem budują i wynajmują mieszkania z przystępnym czynszem, którego wysokość jest ustalana w taki sposób, aby suma czynszów za najem wszystkich lokali eksploatowanych przez SIM pozwalała na pokrycie kosztów eksploatacji i remontów budynków oraz spłatę zobowiązań SIM związanych z budową.

Mieszkania wybudowane przez SIM-y mają być alternatywą dla osób, których nie stać na kredyt mieszkaniowy z uwagi na brak zdolności kredytowej. SIM-y mają zapewnić również możliwość najmu lokali mieszkalnych z możliwością dojścia do własności lokali. Budynki mieszkalne wybudowane przez SIM-y będą mogły dzięki temu służyć realizacji zadania własnego Gminy Lublin tj. zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych mieszkańców gminy.

Program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych zakłada bezzwrotne, jednorazowe wsparcie w wysokości do 3 mln zł dla gminy na utworzenie nowego SIM. Gmina Lublin jako aport do spółki SIM Lubelskie Centrum ma wnieść grunt, na którym powstaną budynki, a Krajowy Zasób Mieszkaniowy środki na realizację inwestycji.

Mieszkania na wynajem w Lublinie mają powstać na działkach przy przedłużeniu ul. Dekutowskiego w kierunku ul. Wyzwolenia. Łącznie ma być to nawet tysiąc lokali. Lokatorom, którzy w ramach umowy partycypacji pokryją co najmniej 25 proc. kosztów budowy lokalu, SIM-y, w myśl projektowanych przepisów, miałyby zapewnić możliwość dojścia do własności po 20-30 latach.Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. W biednym Lublinie gdzie zarabia się grosze ludzie pokupowali mieszkania by móc je wynajmować, a teraz chcecie wybudować 1000 mieszkań pod wynajem? Nawet to chcecie odebrać? I co za to dostaną lublinianie? Kolejną galerię handlową? Tylko skąd będą mieli kasę by tam kupować? Lubelacy żyją z najmu.