LUBLIN: Poślizg na przebudowie deptaka. Wykonawca nie dotrzyma terminu

Lublin z lotu ptaka
Deptak w Lublinie | fot. OV Reklama

Wykonawca przebudowy deptak nie dotrzyma zakładanego terminu ukończenia prac. Jest to spowodowane m.in. nieplanowanymi pracami czy opóźnieniem dostawy kamienia z Chin.

Takich informacji można było spodziewać się w raz z początkiem prac przy przebudowie deptaka. Wykonawca nie dotrzyma terminu ukończenia prac na deptaku, który został wyznaczony na 15 maja, czyli tuż przed nowym sezonem turystycznym. Co rusz to wykonawca napotyka nowe przeszkody, które odkładają o kolejne dni zakończenie prac.

– Wykonawca sygnalizuje nam trudności, z którymi aktualnie się zmaga, jest to m.in. konieczność wykonania odwodnienia przy kościele św. Ducha. Gdy fundamenty zostały odkopane całe znajdowały się w wodzie. Stan ich wymagał osuszania – mówił Krzysztof Żuk, Prezydent Lublina.

Więcej problemów

Takich miejsc przy stwarzających problemy jak się okazuje jest dużo więcej. Kolejnym nieplanowanym zadaniem była wymiana kanału deszczowego, który jak się okazał był cały pozapadany.

– Spotkaliśmy na inwestycji pewne utrudnienia, których części się spodziewaliśmy a części nie. W tej chwili jesteśmy na etapie wykonywania podbudowy, tam gdzie zostały usunięte kolizje. Wykonana jest w tych miejscach podbudowa i w chwili obecnej układany jest już kamień, czyli nawierzchnia docelowa – wyjaśnia Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta.

IMG 20180426 114222
Trwa układanie docelowej nawierzchni z kamienia | fot. Dominik Wąsik

Kamień nie dopłynął na czas

Kolejnym problemem jest opóźniona dostawa granitu z Chin. Takiego samego, z jakiego jest ułożona nawierzchnia części placu Litewskiego wzdłuż Poczty. – Kamienne płyty już do nas płyną. Czekamy na ich dostawę – zapewnia Szczepańska.

Prace konserwatorskie wstrzymują prace

Ze względu na prace konserwatorskie wstrzymano też prace przy kościele św. Ducha, a dokładnie przy jego fundamentach. – Spodziewany się, że za około dwa tygodnie zostaną zakończone prace i konserwator zwolni nam ten obszar i będziemy mogli kontynuować prace – stwierdza Szczepańska.

O ile przesunięty będzie termin zakończenia przebudowy deptaka?

Nieoficjalnie mówi się o połowie czerwca. – Ostateczny termin i o jaki okres wydłużą się prace będzie znany w momencie, gdy przejdziemy na plac Łokietka – podsumowuje Szczepańska. Dlaczego wszystko zależy od pl. Łokietka? – Pod ziemią na placu Łokietka znajduje się mur obronny – mówi archeolog Rafał Niedźwiadek.

IMG 20180426 122433
Dawne mury obronne ukryte pod ziemią | fot. Dominik Wąsik

Co grozi wykonawcy za niedotrzymanie terminu?

– Umowa dotycząca realizacji deptaka przewiduje m.in. karę za zwłokę w wykonaniu przedmiotu umowy w stosunku do terminu umownego, w wysokości ponad 600 zł za każdy dzień zwłoki – wyjaśnia Joanna Bobowska z lubelskiego ratusza. – Mogą też wystąpić opóźnienia tj. niedotrzymanie terminu z przyczyn niezależnych od wykonawcy, w takich przypadkach nie ma podstaw do naliczania kar – dodaje.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Już nawet kamienie z drugiego końca świata musimy sprowadzać? Podobno w Polsce jest „ch.., d… i kamieni kupa”. Okazuje się, że nawet kamieni nie ma.