Lublin: Policjanci otrzymali kamery. Pozwolą wyjaśnić sytuacje sporne

68 142131 g
Zdjęcie ilustracyjne | fot. KMP Lublin

Policjanci pełniący służbę na ulicach Lublina zostali wyposażeni w kamery osobiste. Kamery będą rejestrować interwencje podejmowane przez mundurowych w miejscach publicznych.

Do lubelskich policjantów trafiło 131 kamer osobistych. Od dzisiaj będą z nich korzystać funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Lublinie i policjanci z Zespołu Patrolowo – Interwencyjnego III Komisariatu Policji. Kamery będą rejestrować interwencje podejmowane przez mundurowych w miejscach publicznych.

Urządzenia są przymocowane do munduru za pomocą magnesów. Policyjna kamera identyfikuje policjanta, ustala datę interwencji i towarzyszy policjantowi, rejestrując jego działania. Urządzenia nie będą pracować non stop. To funkcjonariusz włączy kamerę rozpoczynając interwencję.

„Przenośne kamery umożliwiają rejestrację przeprowadzanych interwencji. Mogą pracować w trybie ciągłym do 10 godzin i przekazywać dźwięk oraz obraz w systemie szyfrowanym. Kamera rejestrując zdarzenie umożliwia identyfikację policjanta, który obsługuje urządzenie oraz zapisuje datę i godzinę interwencji” – wyjaśnia Renata Laszczka-Rusek z KWP Lublin.

Kiedy i kogo będą nagrywać?

„Policjant jest zobowiązany poinformować osobę, wobec której podejmuje czynności, że interwencja będzie nagrywana” – informuje Renata Laszczka-Rusek.

Warto jednak zaznaczyć, że policjanci będą mogli nagrywać interwencje jedynie w miejscach publicznych. Na prywatnych posesjach kamery muszą być wyłączone. Obraz kamer będzie przechowywany przez 30 dni. W razie wątpliwości związanych z interwencją – przez rok.

„Funkcjonariusz nie ma możliwości jakiejkolwiek ingerencji w zarejestrowane nagranie. Po zakończeniu służby będzie wstawiał kamerę do stacji dokującej, która zarchiwizuje zarejestrowane dane w specjalnym systemie informatycznym” – dodaje rzeczniczka.

W ubiegłym roku kamery były testowane w trzech garnizonach: stołecznym, dolnośląskim i podlaskim. Jak wynika z doświadczeń policjantów innych garnizonów, którzy używali już kamer nasobnych, obecność włączonej kamery nie tylko pozwala na uściślenie wielu szczegółów interwencji, ale często również studzi uliczną agresję oraz zwiększa bezpieczeństwo policjanta.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.