Lublin. Orange rozpoczyna testy sieci 5G na docelowym paśmie. Wzrost pojemności sieci i prędkości do ponad 1 Gb/s

Moduł radiowy sieci 5G
Moduł radiowy sieci 5G | fot. Adobe Stock

Sieć Orange poinformowała właśnie o rozpoczęciu testów sieci 5G na docelowych częstotliwościach w centrum Lublina. Operator spodziewa się znaczącego wzrostu pojemności sieci i prędkości ponad 1 Gb/s. Sprawdź, czy jesteś w zasięgu.

Orange testuje w Lublinie sieć 5G w paśmie 3,4-3,8 GHz

Testy sieci 5G na docelowym paśmie 3,4-3,8 GHz potrwają w Lublinie od 1 września do 15 października. Mogą z niej skorzystać wszyscy użytkownicy Orange i nju mobile. Operator wykorzystuje do nich 9 stacji bazowych w okolicach Starego Miasta. Na budynkach i masztach w centrum miasta wypatrzeć można niewielkie moduły radiowe sieci 5G.

„Testowanie nowych technologii to standardowa procedura. Gdy architektura sieci jest gotowa i po uzyskaniu stosownych pozwoleń UKE, możemy sprawdzić, jak konkretna technologia zachowa się w praktyce. To też moment na tzw. parametryzację sieci. Dzięki niej wiemy, jak najlepiej ją wykorzystać” – informuje biuro prasowe Orange Polska.

5G na docelowych częstotliwościach

Warto przypomnieć, że pierwsze testy sieci 5G w Lublinie rozpoczęły się już w 2019 roku. Wtedy Orange wraz z Nokią uruchomili testowo sieć 5G na częstotliwości 3,4-3,6 GHz w paśmie o szerokości 80 MHz, czyli węższym niż optymalne pasmo o szerokości 100 MHz.

Zobacz także: Orange Polska i Nokia testują w Lublinie sieć 5G – prędkość internetu do 800 Mb/s

W 2021 roku Orange uruchomiło sieć 5G w technologii DSS (ang. Dynamic Spectrum Sharing). Pozwala ona dynamiczne współdzielić dane pasmo przez dwie technologie: 4G i 5G, w zależności od potrzeb użytkowników. DSS działa w pasmie częstotliwości przeznaczonym dla sieci LTE2100.

„Teraz, podczas testów korzystać będziemy z docelowych częstotliwości pod 5G, czyli z pasma C (3,4-3,8 GHz). Testowy kanał ma szerokość 100 MHz. To więcej niż suma szerokości wszystkich kanałów, które wykorzystujemy na LTE. A to da nam wielokrotnie wyższą, niespotykaną do tej pory pojemność sieci” – wyjaśnia biuro prasowe Orange Polska.

Orange w modułach 5G korzysta z technologii Massive MIMO w konfiguracji 32T42R (32 anteny nadawcze i 32 anteny odbiorcze), która pozwala zwielokrotnić zasoby radiowe. Dzięki niej jest możliwość obsłużyć wielu użytkowników w tym samym czasie i na tym samym kanale, o ile będą od siebie odpowiednio odseparowani.

„W planach mamy także moduły 64T64R. To dopiero będzie szaleństwo” – zapowiada Orange.

Prędkość ponad 1 Gb/s

Uruchomienie sieci 5G na docelowych częstotliwościach oprócz wzrostu pojemności sieci przełoży się również na zwiększenie prędkości przesyłania danych.

„Przewidujemy, że osiągnie nawet ponad 1 Gb/s. W testach najprawdopodobniej zobaczycie ok. 700-800 Mb/s, co wynika z ograniczeń ogólnodostępnych serwerów speedtestowych. Z kolei przy wysyłaniu danych w 5G osiągnęliśmy 160 Mb/s. To kilkukrotnie więcej niż w przypadku sieci LTE. Dla 4G wynik uznawany za bardzo dobry to ok. 20-50 Mb/s” – informuje Orange.

Zasięg Orange 5G w Lublinie

Żeby skorzystać z 5G trzeba mieć kartę SIM i telefon, które ją obsługują oraz ofertę Orange lub nju mobile, która obejmuje 5G. Jeśli do tej pory nie korzystaliście z 5G w technologii DSS być może konieczne będzie włączenie tej sieci ustawieniach trybu pracy sieci. W zależności od telefonu, przy zasięgu pojawić może się ikona 5G.

Mapa zasięgu Orange 5G w Lublinie na paśmie 3,4-3,8 GHz
Mapa zasięgu Orange 5G w Lublinie na paśmie 3,4-3,8 GHz | fot. Orange Polska

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.