Orange Polska i Nokia testują w Lublinie sieć 5G – prędkość internetu do 800 Mb/s

Orange Polska i Nokia uruchomili w Lublinie testową sieć 5G
Orange Polska i Nokia uruchomili w Lublinie testową sieć 5G | materiały prasowe

Orange Polska wraz z Nokią uruchomili testowo w Lublinie sieć 5G. Użytkownicy mogą ściągać w niej dane z prędkością niemal 800 Mb/s. Testy sieci w naszym mieście potrwają do końca roku.

Miesiąc temu Orange Polska, rozpoczął testy sieci 5G w Warszawie. Teraz podobne próby rozpoczęły się w Lublinie. Orange i Nokia uruchomili w sumie dziesięć stacji bazowych w dzielnicach Ponikwoda, Tatary, Wieniawa i Śródmieście. Do udziału zostaną zaproszeni klienci używający smartfonów Orange Neva Jet obsługujące sieć 5G.

Od ponad roku pracujemy nad budową polskiego 5G, aby wybrać optymalne rozwiązanie dla naszych klientów i rozwoju sieci mobilnej. Testy z różnymi dostawcami dają nam bezcenne doświadczenia. Potwierdzają też, że technologicznie jesteśmy gotowi na uruchomienie tej sieci kolejnej generacji i pokazują, jakie możliwości da w przyszłości Polakom i polskiej gospodarce. Cieszę się, że testy odbywają się w Lublinie, mieście stawiającym na rozwój z wykorzystaniem nowoczesnych technologii” – powiedział Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska.

Stacje bazowe w czterech dzielnicach Lublina pozwalają osiągnąć prędkość mobilnego transferu danych nawet do 800 Mb/s. Sieć pracuje w oparciu na częstotliwości 3,4-3,6 GHz w paśmie o szerokości 80 MHz, czyli węższym niż optymalne pasmo o szerokości 100 MHz.

Lublin jest przyjaznym miejscem dla najnowszych technologii. W mieście działa prężny sektor IT skupiony w ramach ekosystemu Lubelskiej Wyżyny IT. Jesteśmy też ważnym ośrodkiem akademickim. Od lat wdrażamy rozwiązania, czyniące z Lublina miasto inteligentne (Smart City), a przez to również bardziej atrakcyjne dla inwestorów. Zależy nam, żeby miasto odpowiadało potrzebom i ambicjom mieszkańców. W ten sposób krok po kroku budujemy nowoczesny Lublin, a testy sieci mobilnej 5G realizowane przez Orange i Nokię potwierdzają pozycję Lublina w zakresie wdrażania idei Smart City” – powiedział Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

Podobnie jak w Warszawie, lubelska sieć 5G została stworzona w taki sposób, by móc przemieszczać się pomiędzy stacjami bazowymi bez zrywania połączenia. Każda z dziesięciu stacji zapewnia zasięg w promieniu 360 stopni. Wszystkie testowe instalacje zostały podłączone do sieci operatora łączem optycznym o przepustowości 10 Gb/s, czyli dziesięciokrotnie szybszym niż standardowo stosowane w sieci 4G Orange Polska. W Lublinie wsparciem dla rozwoju 5G stała się rozbudowana sieć światłowodowa Orange Polska, która w mieście dociera już do 3/4 wszystkich gospodarstw domowych.

Testy sieci 5G w Lublinie potrwają do końca roku. Orange jeszcze nie wie, kto będzie testował superszybki internet w naszym mieście. Podczas konferencji otrzymaliśmy odpowiedź, że będą to wybrani klienci Orange oraz firmy z naszego miasta. Łącznie ma być to 100 osób.

Zapis z dzisiejszej konferencji w ratuszu

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. masakra, to technologia niesprawdzona i są powody by wierzyć w jej szkodliwość a tymczasem ludzi się tym bez oporów obciąża!

  2. Pan prezydent chyba nie pomyślał o zdrowiu swoich mieszkańców. Tyle się o tym trąbi. Wypadałoby najpierw zweryfikować czy informacje o szkodliwości 5G są prawdziwe czy też nie przed wprowadzeniem. Ale po co…kasa i kontrola ludu. To się liczy.

  3. Pamiętajcie, by pilnować te maszty! Zostawienie takiego na pastwę losu może skutkować tym, że jakiś oszołom przyjdzie i spiłuje maszt, bo sobie ubzdurał, że mu 5G zniszczy resztki mózgu.

  4. te parę GHz to pikuś, jak dadzą nośną 26GHz to dopiero zwolennikom 5G uszy odpadną.. sami się na to piszecie, żeby potem nie było że nie wiedziałem…