Lublin: Odwilż zmieniła chodniki w lodowisko. Można łatwo złamać nogę

IMG 20190114 085923 resized 20190114 094945668 1
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Od rana wszystkie chodniki w Lublinie są bardzo śliskie. Padający deszcz i ujemna temperatura spowodowały oblodzenia chodników, które odcinkami przypominają lodowiska.

„Gdzie są miejskie służby?! Od rana wszystkie chodniki są bardzo śliskie, a w niektórych miejscach przypominają lodowisko! Posypią się odszkodowania za złamania i skręcenia!” – pisze czytelniczka Marta.

Choć od rana znacząca większość chodników jest na bieżąco odśnieżana, nie brakuje miejsc pokrytych cienką, czasem wręcz niewidoczną warstwą lodu.

W takich warunkach nietrudno o upadek, a co za tym idzie – złamania i stłuczenia. Tym bardziej, gdy część właścicieli nieruchomości ciągle nie wywiązuje się z obowiązku zabezpieczenia chodników, czyli odśnieżenia i posypania pieskiem, bądź solą.

Co nam grozi, jeśli zaniedbamy swój obowiązek?

„W takich sytuacjach w pierwszej kolejności ustalamy właściciela lub zarządcę danej nieruchomości, kontaktujemy się z nim i upominamy o natychmiastowe oczyszczenie chodnika” – wyjaśnia Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej w Lublinie.

„Po kilku godzinach strażnicy wracają na miejsce. Jeśli chodnik nadal nie jest oczyszczony, mogą nałożyć mandat w wysokości 100 złotych. Jeśli zaś chodzi o chodniki miejskie, zgłaszamy sprawę do zarządu dróg” – dodaje Gogola.

Ostrzeżenie IMGW dla województwa lubelskiego

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla województwa lubelskiego dwa ostrzeżenia pogotowie. Jedno dotyczy oblodzeń chodników i dróg, a drugie silnego wiatru.

„Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu. Temperatura minimalna około -1, temperatura minimalna gruntu około -2” – prognozuje Michał Folwarski.

„Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, w porywach miejscami do 75 km/h, z północnego zachodu i zachodu” – prognozuje Michał Folwarski.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.