Ważny temat? Prześlij newsa!

Lublin. Nowa siatka połączeń autobusowo-trolejbusowych gotowa. Pierwsze zmiany od stycznia 2024

Spotted Lublin

Nowa siatka połączeń autobusowo-trolejbusowych zacznie funkcjonować po otwarciu Dworca Lublin. Już wiadomo, że wszystkie zmiany nie zostaną wprowadzone w jednym czasie, a podzielone na poszczególne etapy. Rewolucja komunikacyjna w Lublinie Pierwsze zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w mają zostać wprowadzone w styczniu 2024. Wtedy to bowiem, według najnowszych informacji, planowane jest otwarcie Dworca Lublin. Przypomnijmy, […]

Trolejbus przegubowy na linii nr 151

Trolejbus przegubowy na linii nr 151 | fot. Dominik Wąsik

Nowa siatka połączeń autobusowo-trolejbusowych zacznie funkcjonować po otwarciu Dworca Lublin. Już wiadomo, że wszystkie zmiany nie zostaną wprowadzone w jednym czasie, a podzielone na poszczególne etapy.

Rewolucja komunikacyjna w Lublinie

Pierwsze zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w mają zostać wprowadzone w styczniu 2024. Wtedy to bowiem, według najnowszych informacji, planowane jest otwarcie Dworca Lublin. Przypomnijmy, że według pierwotnych planów nowy dworzec autobusowy miał być gotowy w lipcu 2022. Opóźnienie powstało m.in. zlecenie dodatkowych robót, problemów z dostępem do materiałów i urządzeń budowlanych, a także wydłużony czas na uzgodnienie dokumentacji i podpisanie aneksu do umowy związanej z fotowoltaiką.

Zobacz także: Dworzec Lublina ma być gotowy do piątku, ale na otwarcie jeszcze poczekamy

Planowana przez Zarząd Transportu Miejskiego nowa siatka komunikacji autobusowej i trolejbusowej również ma spore opóźnienie, bo powinna być już gotowa w przyszłym roku, kiedy miały zakończyć się prace przy nowym dworcu. W połowie października ZTM poinformował o zakończeniu konsultacji społecznych. W czasie ich trwania mieszkańcy zgłosili ponad 2,7 tysiąca uwag do przedstawionej propozycji przebiegu linii autobusowych i trolejbusowych.

O tym pisaliśmy tu: To będą duże zmiany. Mieszkańcy wnieśli ponad 2,7 tys. uwag do projektu nowej siatki połączeń w Lublinie

Jakie uwagi mieli pasażerowie?

Najwięcej uwag (ponad 300) dotyczyło funkcjonowania linii nr 21 – postulat odnośnie pozostawienia jej w obecnym kształcie został w całości spełniony. Podobnie jak w przypadku pozostawienia linii nr 3 na obecnej trasie (ponad 150 uwag). Niektóre postulaty zostały uwzględnione częściowo, zapewniając zaspokojenie potrzeb podróżnych w zakresie dotarcia do konkretnych miejsc, np. zapewnienie połączenia dzielnicy Czuby z ul. Wyścigową czy kursowanie linii nr 7 na ul. Chemiczną.

Jak przekazał ZTM, w kategoriach zgłoszeń, najwięcej wniosków dotyczyło m.in. zwiększenia częstotliwości kursowania komunikacji miejskiej – ten postulat zostanie spełniony. Ponadto padały propozycje nowych połączeń, wydłużenia tras, funkcjonowania linii nocnych, przyspieszonych, obsługi Dworca Lublin, zmian numeracji linii czy rozkładu jazdy.

„Wspólnie z mieszkańcami wypracowaliśmy kompromisowe rozwiązania. Z jednej strony udało się uwzględnić w koncepcji kluczowe postulaty zgłaszane podczas konsultacji społecznych, a z drugiej zachowano nadrzędne cele nowej siatki połączeń” – podkreśla Grzegorz Malec, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

Zmiany w siatce połączeń wprowadzane etapami

„Z uwagi na to, że cały proces wdrażania funkcjonalności dworca i przejścia przewoźników będzie rozłożony w czasie, a dodatkowe funkcjonalności będą uruchamiane stopniowo, uzupełniając całość zadań, wdrożenie zaproponowanych zmian w ramach projektu będzie odbywać się etapami” – mówi Monika Fisz, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

Już wiadomo, że w pierwszej kolejności nastąpi wzmocnienie dotychczasowej obsługi w okolicy Dworca Lublin, kierując linie nr: 5, 22, 24, 52 i 74 bezpośrednio pod obiekt. Wówczas w pierwszym etapie funkcjonowania obiektu, pasażerowie będą mogli dojechać bezpośrednio do niego aż 12 liniami komunikacji miejskiej.

Ponadto obsługa tej części miasta odbywa się także dzięki skomunikowaniu ul. Wolskiej i Kunickiego. Tym samym, po pierwszych zmianach w okolice dworca dojedzie aż 23 linii, w tym jedna linia nocna (1, 3, 5, 6, 11, 13, 17, 20, 22, 24, 25, 29, 30, 34, 45, 52, 74, 151, 154, 155, 160, 161, N3).

Zakres zmian wprowadzonych do projektu siatki w odpowiedzi na wnioski złożone w czasie konsultacji:

ZTM zapewnia, że wdrożenie opracowanego projektu siatki połączeń nie zmniejszy liczby linii komunikacji miejskiej. Natomiast pasażerowie mają zauważyć wzrost częstotliwości kursowania poszczególnych linii. W dni powszednie liczba linii kursujących w szczycie porannym i popołudniowym co kwadrans ulegnie zwiększeniu z 5 do 21 linii. Częstotliwość wzrośnie także w ciągu dnia między godzinami szczytowymi – liczba linii pojawiających się na przystankach maksymalnie co pół godziny wzrośnie z 15 do 35. Zaplanowano także więcej odjazdów w niedziele – pojawią się 4 linie kursujące co pół godziny.

Dworzec Lublin będzie skomunikowany z większością dzielnic Lublina dzięki 12 liniom bezpośrednio obsługującym dworzec, które rocznie zapewnią ponad 220 tysięcy kursów. Kolejne nowe linie o charakterze przyspieszonym wraz z istniejącą linią 46 (z nowym oznaczeniem 303) dzięki atrakcyjnym trasom w pobliżu, w których mieszka prawie połowa mieszkańców Lublina, skrócą czas podróży w godzinach szczytowych.

Intensywnie rozwijające się osiedla mieszkaniowe mają być lepiej skomunikowane. Więcej kursów zostało zaplanowanych do Węglina Południowego, Zielonego Wzgórza, Czechowa Północnego na Koncertowej czy do „nowego” Wrotkowa w okolicy ul. Granata. Zapewnione będą także nowe połączenia bezpośrednie jak np. z ul. Granata do Śródmieścia, czy z ul. Koncertowej do Chodźki i na Plac Litewski.

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check