Dworzec Lublina ma być gotowy do piątku, ale na otwarcie jeszcze poczekamy

Dobiega końca budowa Dworca Lublin
Dobiega końca budowa Dworca Lublin | fot. Dominik Wąsik

Prace budowlane mają zakończyć się do piątku, ale nowy dworzec będzie jeszcze ogrodzony płotem. Pasażerowie muszą uzbroić się w cierpliwość i nadal korzystać z dotychczasowego dworca autobusowego, który działa przy al. Tysiąclecia. Miasto nie wskazuje jeszcze konkretnego terminu otwarcia.

Ostatnie godziny prac budowlanych

Pasażerowie przechodzą obok, przyglądają się, niektórzy próbują dojrzeć, co znajduje się wewnątrz nowego budynku. Na miejscu widać dziesiątki pracowników, bo według umowy prace mają zakończyć się do piątku, 20 października. Ratusz zapewnia, że termin zostanie dotrzymany.

„Obecnie prace skupiają się już na ostatnich robotach wykończeniowych i porządkowaniu terenu. Po zgłoszeniu przez wykonawcę zakończenia budowy rozpocznie się etap odbiorów, zarówno samego budynku, jak i branży drogowej” – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Przypomnijmy, że termin zakończenia budowy dworca autobusowego Dworzec Lublin był już trzykrotnie przekładany. Najpierw z końca lipca 2022 r. na 28 lutego 2023 r., a po kolejnym aneksie na 15 maja 2023 r. Ostatnim aneksem termin zakończenia prac wyznaczono na 20 października 2023 r.

Powodem takiej ilości zmian terminu, jak tłumaczą urzędnicy, miały być dodatkowe roboty, problemy z dostępem do materiałów i urządzeń budowlanych, a także wydłużony czas na uzgodnienie dokumentacji i podpisanie aneksu do umowy związanej z fotowoltaiką.

„Wszystkie te zadania wynikły w trakcie realizacji i nie były ujęte na poziomie pierwotnej dokumentacji projektowej” – zapewnia Justyna Góźdź.

Co po 20 października?

Po zgłoszeniu przez wykonawcę – firmę Budimex – zakończenia prac, urzędnicy przystąpią do odbioru wykonanych prac. Zakładają, że etap odbiorów potrwa kilka tygodni. Następnym krokiem do uruchomienia nowego dworca będzie uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.

„Biorąc pod uwagę wszystkie formalności, zakładamy, że otwarcie Dworca Lublin nastąpi z początkiem nowego roku” – informuje Justyna Góźdź.

Po uruchomieniu Dworca Lublin pasażerów będzie czekać komunikacyjna rewolucja związana z licznymi zmianami w kursowaniu komunikacji miejskiej. Mieszkańcy w trakcie prowadzonych konsultacji wnieśli ponad 2,5 tys. uwag dotyczących przedstawionego projektu siatki połączeń.

Więcej o tym przeczytasz tu: To będą duże zmiany. Mieszkańcy wnieśli ponad 2,5 tys. uwag do projektu nowej siatki połączeń w Lublinie

Ostateczna wersja projektu zostanie przedstawiona przez Zarząd Transportu Miejskiego w połowie listopada br.

Zdjęcia

Dobiega końca budowa Dworca Lublin
Dobiega końca budowa Dworca Lublin | fot. Dominik Wąsik
Dobiega końca budowa Dworca Lublin
Dobiega końca budowa Dworca Lublin | fot. Dominik Wąsik
Dobiega końca budowa Dworca Lublin
Dobiega końca budowa Dworca Lublin | fot. Dominik Wąsik

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.