Lublin. Nie sprzątasz liści z chodnika? Możesz zapłacić wysoki mandat

zalegające liście na chodniku
Zalegające liście na chodniku | fot. pixabay

Opadające liście są nieodłącznym atrybutem jesieni. Straż Miejska przypomina, że sprzątanie liści, to także obowiązek właścicieli posesji, za którego niedopełnienie grożą mandaty.

Zgodnie z prawem właściciele np. domków jednorodzinnych czy kamienic odpowiadają za porządek na przyległych chodnikach. Muszą z nich usuwać nie tylko błoto, śnieg i lód podczas zimy. Jesienią do ich obowiązku należy zamiatanie liści.

Jeśli ktoś będzie się uchylać od obowiązku utrzymywania czystości i porządku, grozi mu kara grzywny. Straż Miejska może w takim wypadku pouczyć właściciela posesji, a w niektórych przypadkach wręczyć mandat w wysokości nawet 100 złotych.

Właściciela nieruchomości ponosi także odpowiedzialność cywilną za skutki wypadków spowodowanych brakiem dbałości o chodnik. Jeśli ktoś poślizgnął się na nieuprzątniętym chodniku i doznał uszkodzenia ciała to może w takim przypadku żądać od właściciela zwrotu wszelkich wydatków za leczenie.

Nie wszystkie chodniki trzeba zamiatać

Rzecznik prasowy Straży Miejskiej Miasta Lublin Robert Gogola przypomina, że uprzątnięcie błota, śniegu, lodu czy liści dotyczy chodników położonych wzdłuż nieruchomości z wyjątkiem tych, na których dopuszczono płatny postój lub parkowanie samochodów.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.