Lublin. Na Węglinie powstaną dwa węzły przesiadkowe. Wkrótce ruszą prace

węzeł przesiadkowy kraśnicka lublin
Przy Al. Kraśnickiej powstanie nowy węzeł przesiadkowy | Mapy Google

Miasto poinformowało, że podpisało umowy z firmą Strabag, która do września 2021 zbuduje dwa nowe węzły przesiadkowe w dzielnicy Węglin. Prace będą kosztować ponad 14 mln zł.

Pętla przesiadkowa na ul. Granitowej

Budowa węzła przesiadkowego przy ul. Granitowej zakłada uzupełnienie pętli o dodatkowy pas postojowy dla pojazdów komunikacji miejskiej wraz z jednoczesnym poszerzeniem wyjazdu z pętli. Wyznaczono tam 13 stanowisk postojowych dla autobusów. Inwestycja przewiduje także budowę parkingu Kiss&Ride umożliwiającego krótki postój 3 samochodów osobowych.

Pętla przesiadkowa na Al. Kraśnickiej

Z kolei węzeł przy al. Kraśnickiej będzie zlokalizowany po prawej stronie (jadąc w kierunku centrum) w połowie drogi pomiędzy ul. Bełżycką a ul. Jana Pawła II (działka pomiędzy ul. Kaczą a salonem samochodowym Hyundai). Zakres prac dla tej lokalizacji, poza powstaniem pętli dla pojazdów komunikacji miejskiej, zakłada także przebudowę al. Kraśnickiej oraz budowę ul. Wróbla.

Na pętli zaprojektowano 10 stanowisk postojowych dla autobusów, jak również przeznaczono teren pod budowę parkingu Park&Ride o pojemności 36 pojazdów, w tym 2 dla osób z niepełnosprawnościami. Będzie to drugi co do wielkości parking spośród planowanych lokalizacji. Największy tego typu plac do parkowania powstanie przy ul. Grenadierów i pomieści 44 samochody.

Nowo powstałe węzły będą oświetlone oraz wyposażone w monitoring, co wpłynie na bezpieczeństwo osób z nich korzystających. Znajdzie się również na nich infrastruktura do ładowania autobusów elektrycznych oraz zaplecze socjalno-sanitarne dla kierowców komunikacji miejskiej. Teren w poszczególnych lokalizacjach zostanie odwodniony oraz zagospodarowany poprzez nasadzenia zieleni.

Prace drogowe przy ul. Granitowej i al. Kraśnickiej rozpoczną się jeszcze w tym roku. Wykonawca w pierwszej kolejności przystąpi do prac przygotowawczych i rozbiórkowych na terenie budowy.

Węzły przesiadkowe na terenie Lublina

Łącznie na terenie miasta powstanie 7 węzłów przesiadkowych. Na ulicach Żeglarskiej, Zbożowej i Franczaka Lalka cały czas trwają prace drogowe. Zakończą się one w czerwcu 2021 r. Będą to również węzły z nowymi pętlami dla komunikacji miejskiej oraz parkingami dla samochodów i rowerów, umożliwiające przesiadkę pomiędzy tymi środkami transportu. W trakcie jest postępowanie na budowę węzła przesiadkowego przy ul. Osmolickiej. Aktualnie trwa badanie złożonych ofert. Do sfinalizowania pozostał jeszcze przetarg dotyczący budowy parkingu przy ul. Grenadierów, jego ogłoszenie planowane jest w przyszłym roku.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.