Lublin może trafić do czerwonej strefy. 652 zakażenia od początku października

lublin deptak krakowskie przedmieście ogródki gastronomiczne restauracyjne turyści
Deptak w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Ponad 650 nowych przypadków zarażenia koronawirusem stwierdzono w Lublinie w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Jak wynika z naszych wyliczeń, to kwalifikuje Lublin do objęcia czerwoną strefą.

W czwartek, 15 października prawdopodobnie po godz. 13 Ministerstwo Zdrowia opublikuje nową listę powiatów i miast z dodatkowymi obostrzeniami. Przypomnijmy, że po decyzji premiera od ubiegłego tygodnia cała Polska znajduje się w strefie żółtej a powiaty, w których przyrost zakażeń jest większy, nadal obejmowane są strefą czerwoną.

Ponad 100 powiatów w czerwonej strefie

„Nie ma w tej chwili wielkich ognisk w dużych miastach, zakażamy się już na ulicach” – mówił Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia podczas konferencji prasowej w środę, 14 października.

Rzecznik resortu zdrowia zapowiedział, że ponad 100 powiatów będzie objętych czerwoną strefą.

„Zmierzamy w kierunku ogłoszenia ponad stu powiatów, jako stref czerwonych, będzie wśród nich dość dużo miast. Nie zakładamy, by cały kraj stał się jutro strefą czerwoną” – zapowiedział rzecznik resortu zdrowia.

Lublin w czerwonej strefie?

Od początku października w Lublinie mamy 652 potwierdzone przypadki COVID-19. O przynależności powiatu lub miasta do strefy żółtej lub czerwonej decyduje liczba zakażonych. Ministerstwo Zdrowia swoje decyzje podejmuje na podstawie wskaźnika ECDC.

Wskaźnik ten określa skalę zachorowań w ciągu ostatnich 14 dni na 10 tys. mieszkańców. Jeżeli wynosi on od 6 do 12 nowych przypadków COVID-19, to obszar, na którym je odnotowano, zakwalifikowany zostaje do strefy żółtej. Jeżeli wskaźnik ECDC jest wyższy niż 12 to wprowadza się na danym obszarze strefę czerwoną.

Zakładając, że Lublin ma 319 tys. 566 mieszkańców – taka liczba znajduje się na oficjalnej stronie Urzędu Miasta (dane na dzień 31.08.2020) – z prostego wyliczenia wynika, że wskaźnik zachorowań w ciągu ostatnich 14 dni wynosi 20,4 na 10 tys. mieszkańców.

Po przeanalizowaniu statystyk dotyczących liczby zakażeń koronawirusem w Lublinie za ostatnie 14 dni, nie mamy wątpliwości, że Lublin kwalifikuje się do objęcia strefą czerwoną. Granica między strefą żółtą a czerwoną została przekroczona i to z dużą nawiązką.

Listę nowych powiatów i miast w czerwonej strefie rząd poda w czwartek, 15 października. Prawdopodobnie wtedy dowiemy się też o kolejnych obostrzeniach.

Czytaj także: Zakaz palenia, picia i jedzenia na ulicy. Za złamanie przepisów grozi mandat do 500 złotych

Dzienne statystyki potwierdzonych przypadków COVID-19 w Lublinie (data – ilość przypadków)

1 października – 22

2 października – 23

3 października – 33

4 października – 16

5 października – 26

6 października – 21

7 października – 31

8 października – 56

9 października – 52

10 października – 80

11 października – 102

12 października – 105

13 października – 48

14 października – 37

Obostrzenia obowiązujące w strefie czerwonej

W strefie czerwonej obowiązuje zakaz organizowania kongresów i targów, działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W transporcie publicznym dozwolone jest przewożenie 50% liczby miejsc siedzących albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących. W siłowniach obowiązuje limit osób – jedna na 10 mkw.

W kinach i teatrach może przebywać 25 proc. widowni, a odstęp jaki musi być zachowany to 1,5 metra. W kościołach może przebywać 50 proc. wiernych, a kiedy uroczystości odbywają się na zewnątrz obowiązuje zasada 1,5 m odległości. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne jest zakrywania nosa i ust.

Salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu mogą prowadzić działalność pod warunkiem, że przebywa tam wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.