Od września mniej uczniów z Ukrainy w szkołach w Lublinie. „Szykowaliśmy się na znacznie wyższą liczbę”

Zastępca prezydenta Lublina Mariusz Banach o przygotowaniach do nowego roku szkolnego
Zastępca prezydenta Lublina Mariusz Banach o przygotowaniach do nowego roku szkolnego | fot. Dominik Wąsik

Dla ponad 56 tys. uczniów z Lublina i regionu rozpocznie się w czwartek nowy rok szkolny. W tej licznie uwzględniono nieco ponad 2 tys. uczniów z Ukrainy. Ta liczba jest dużo niższa, niż zakładano. Władze zapewniają, że dla każdego ucznia znajdzie się miejsce.

Lublin poszuka wśród mieszkańców uczniów z Ukrainy

W czwartek w szkołach zabrzmi pierwszy dzwonek. Od 1 września w 150 szkołach i placówkach prowadzonych przez miasto Lublin naukę rozpocznie ponad 56 tys. uczniów. Do tej pory do szkół w Lublinie zapisało się nieco ponad 2 031 dzieci i młodzieży będących uchodźcami z Ukrainy. Wśród nich jest 347 przedszkolaków i 1 684 uczniów.

„Szykowaliśmy się na znacznie większą liczbę. Trochę martwi nas tak mała liczba tych uczniów. Doskonale wiemy, że w naszym mieście zatrzymało się od 50 do 70 tys. nowych obywateli z Ukrainy. Zakładamy, że co najmniej połowa z tych osób to uczniowie i wychowankowie szkół i przedszkoli. My nie widzimy ich w systemie. Dajemy sobie czas na to, żeby tych dzieci trochę poszukać” – mówił na wtorkowej konferencji prasowej Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina ds. oświaty i wychowania.

W odnalezieniu dzieci i uczniów z Ukrainy, którzy nie zapisali się do szkół i przedszkoli mają pomóc ukraińscy nauczyciele, a tych w tym roku szkolnym zatrudnionych będzie 80. Na kształcenie uczniów z Ukrainy miasto Lublin otrzymuje środki z Funduszu Pomocy. Te środki są naliczane miesięcznie, ich wysokość zależy od liczby uczniów wykazanych w Systemie Informacji Oświatowej. Do chwili obecnej Lublin otrzymał ok. 9,6 mln zł za okres od 24 lutego do 31 lipca.

Lublin dopłacił do oświaty w tym roku już 128 mln złotych

Zastępca prezydenta Lublina mówił też o wymagającym roku w lubelskiej oświecie.

„Realizację zadań utrudni niekorzystna sytuacja budżetowa, za którą odpowiadają zmiany w podatki PIT, wzrost cen energii i kosztów zatrudnienia. Niezmiennie największym problemem oświaty jest niedofinansowanie. W ubiegłym roku do kwoty subwencji dopłaciliśmy rekordowe 215 mln złotych. W tym roku przez pierwsze półrocze dopłaciliśmy już do subwencji 128 mln złotych. Szykuje się nam więc kolejny rekord” – zaznaczył Banach.

Nauczyciele grożą strajkiem

Prezydium Zarządu Głównego ZNP podjęło uchwałę, w której postanowiło ogłosić pogotowie protestacyjne we wszystkich ogniwach związku (m.in. przez oflagowanie placówek), a także zorganizować i przeprowadzić ogólnopolską akcję informacyjną o narastających problemach systemu edukacji.

„Zdajemy sobie też sprawę z tego, że od września będziemy mieli bardzo trudną rozmowę na temat wynagrodzeń naszych nauczycieli. Sytuacja w szkołach jest napięta. Coraz więcej związków zawodowych mówi o podejmowaniu różnych działań protestacyjnych. Na to również się przygotowujemy, zdając sobie sprawę z tego, że nauczyciele tradycyjnie – a teraz jeszcze bardziej – znów będą wybierali pomiędzy swoim protestem a odpowiedzialnością za realizowane zadania” – komentuje Banach.

Zmiany w zatrudnieniu nauczycieli

Od nowego roku szkolnego będzie zmniejszona liczba stopni awansu zawodowego – wynika to z nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela. Zlikwidowane zostaną dwa stopnie awansu zawodowego nauczycieli: nauczyciel stażysta i nauczyciel kontraktowy – w ich miejsce pojawi się nauczyciel początkujący (niemający stopnia awansu zawodowego).

Po tych zmianach pierwszym stopniem awansu będzie nauczyciel mianowany, o który można się starać po czterech latach pracy. W tym okresie przez 3 lata i 9 miesięcy młody nauczyciel będzie odbywał nie staż, ale „przygotowanie do zawodu”. W tym czasie nauczyciel początkujący będzie pracował pod opieką mentora, a jego praca i osiągnięcia będą podlegały dwukrotnej ocenie.

Nowelizacja Karty Nauczyciela wprowadza też zmiany dotyczące wysokości tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli. Zgodnie z nim, przeciętne wynagrodzenie nauczyciela początkującego wyniesie 120 proc. kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej. Obecnie średnie wynagrodzenie nauczycieli stanowi dla nauczyciela stażysty – 100 proc. kwoty bazowej, a dla nauczyciela kontraktowego – 111 proc.

Wysokość średniego wynagrodzenia nauczyciela mianowanego i dyplomowanego nie ulegnie zmianie. Tak, jak dotąd, ma wynosić dla nauczyciela mianowanego 144 proc. kwoty bazowej, a dla nauczyciela dyplomowanego – 184 proc. kwoty bazowej. Wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli ustala w rozporządzeniu Minister Edukacji i Nauki.

Zastępca prezydenta Lublina ds. oświaty i wychowania poinformował, że nowy regulamin płac został już przedstawiony związkom zawodowym. Ma nadzieję, że na najbliższą sesję Rady Miasta 8 września zostanie wyłożony nowy regulamin, wynikający ze zmian ścieżki awansu. W regulaminie znajdzie się wysokość dodatków do wynagrodzenia zasadniczego, na które będą mogli liczyć pedagodzy.

Specjaliści w szkołach i przedszkolach od 1 września

W szkołach prowadzonych przez miasto Lublin zatrudnionych jest 6 793 nauczycieli, a liczba ta wzrosła w stosunku do poprzedniego roku o 47 osób. Ponadto, w związku ze zmianami w przepisach konieczne jest zatrudnienie nauczycieli – specjalistów w wymiarze 125 etatów. Chodzi o pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych.

„W każdej lubelskiej placówce będzie zarówno psycholog, jak również pedagog specjalny. Z tego tytułu szacujemy, że wzrost etatów w lubelskiej oświacie nastąpi o 125 etatów. Przy czym chcę powiedzieć, że w okresie wakacji miasto Lublin na ten cel otrzymało zwiększoną kwotę części oświatowej subwencji ogólnej w wysokości ponad 4 mln zł” – mówi Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Departamentu Oświaty i Wychowania.

Obecnie lubelskie placówki są na etapie podpisywania umów ze specjalistami.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Ponad 85% obszaru ukrainy jest wolna od jakiegokolwiek konfliktu.

    Dlaczego 6 mln ukrów dalej siedzi w Polsce, i to na nasz koszt, z naszymi peselami i zasiłkami, dotacjami, ulgami.

    Dlatego, ze trwa akcja przesiedlenia i tworzenia Ukropolinu.