Lublin i woj. lubelskie. Ostrzeżenie IMGW. W ciągu dnia opady deszczu i burze z gradem

burza pogoda piorun
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

W środę, 29 lipca w Lublinie i województwie lubelskim w ciągu dnia prognozowane są burze i opady deszczu. IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem.

Dziś Polska wschodnia i południowo-wschodnia nadal będzie w zasięgu zatoki niżu znad południowej Skandynawii, w strefie powoli odchodzącego na wschód frontu atmosferycznego. Nad pozostałym obszarem kraju rozbuduje się klin wyżu. Niemal nad całą Polskę napłynie już chłodniejsze polarne morskie powietrze, jednak na wschodzie pozostanie jeszcze wilgotna i niestabilna masa w której będą mogły rozwijać się burze.

Z uwagi na obecność frontu i dynamiczne wymuszenia w jego strefie, burze gdzieniegdzie będą aktywne już od rana, choć najsilniejszych burz możemy spodziewać się na południu Lubelszczyzny i na Podkarpaciu w drugiej połowie dnia.

Na ogół burzom będą towarzyszyły opady do koło 15-25 mm, z uwagi jednak na powolny ruch frontu, który ułoży się na południowym wschodzie kraju nieco równoleżnikowo, miejscami może dochodzić do kumulacji opadów z sumami osiągającymi 30 mm. Burze powoli będą przemieszczały się na wschód. Na południowym wschodzie kraju, z niewielkimi przerwami, mogą być obecne niemal cały dzień. Burzom mogą towarzyszyć również opady gradu.

Ostrzeżenie burzowe w województwie lubelskim

Ostrzeżenie pierwszego (żółte) stopnia w województwie lubelskim obowiązuje w środę 29 lipca do godz. 20.00. Prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznych zjawisk pogodowych wynosi 80 proc.

„Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie na południu do 40 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h. Miejscami grad” – prognozuje Michał Pilecki z IMGW.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.