Lublin po raz pierwszy stał się gospodarzem finału Maratonu Pisania Listów Amnesty International – jednej z największych inicjatyw na rzecz praw człowieka na świecie. W dniach 7-8 grudnia w Baobabie przy ul. Krakowskie Przedmieście odbędzie się seria wydarzeń poświęconych wsparciu osób, których prawa zostały naruszone. W programie m.in. debaty, warsztaty i wspólne pisanie listów.
Lublin na mapie globalnej akcji
Maraton Pisania Listów, który powstał 24 lata temu w Polsce, stał się globalnym symbolem walki o prawa człowieka. Jak podkreśla Anna Błaszczak-Banasiak, dyrektorka Amnesty International Polska:
„To inicjatywa, która niesie wymierną pomoc. Każdego roku otrzymujemy informacje o osobach, które dzięki wsparciu uczestników Maratonu odzyskały wolność lub poprawiły swoje warunki życia.”
Program wydarzeń w Lublinie
Wydarzenia finałowe odbędą się w Baobabie w centrum Lublina. Kluczowe punkty programu to:
- 7 grudnia (sobota):
- godz. 11.00 – 21.00 / wspólne pisanie listów w obronie tegorocznych bohaterek i bohaterów – niesłusznie więzionych, skazanych, prześladowanych za odwagę upominania się o wspólne prawa;
- godz. 12.00 / otwarcie wydarzenia, kilka słów od Anny Błaszczak-Banasiak, dyrektorki Amnesty International Polska;
- godz. 15.00 – 16:00 / spacer „Lublin wielu kultur”;
- godz. 16.30 – 18.00 / debata „Oto krzyk, że Białoruś żyje”. O sytuacji w Białorusi i o tym, jak wspierać osoby z Białorusi w walce o prawa człowieka” z udziałem Anny Błaszczak-Banasiak, dyrektorki Amnesty International Polska oraz Stanislavy Husakovej, byłej więźniarki politycznej z Białorusi; debata będzie tłumaczona na polski język migowy;
- godz. 18.00 – 19.00 / „Jak protestować, żeby protestować dobrze?” – warsztaty o skutecznym działaniu na rzecz zmian w ważnych dla nas sprawach;
- godz. 19.30 / pokaz filmu z prawami człowieka w tle;
- 8 grudnia (niedziela):
- godz. 11.00 – 15:00 / wspólne pisanie listów w obronie tegorocznych bohaterek i bohaterów – niesłusznie więzionych, skazanych, prześladowanych za odwagę upominania się o wspólne prawa.
W obronie niesłusznie więzionych
Tegoroczny Maraton Pisania Listów koncentruje się na obronie osób takich jak:
- Manahel z Arabii Saudyjskiej, więziona za sprzeciw wobec wymogu męskiego opiekuna,
- Okba z Egiptu, torturowany za działalność pokojową swojego brata.
„Listy, które otrzymujemy, są dla nas dowodem, że nie jesteśmy sami” – pisał Aleś Bialacki, laureat Pokojowej Nagrody Nobla.
Weźmiesz udział w Maratonie Pisania Listów? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach lub udostępnijcie artykuł, by zachęcić innych do działania na rzecz praw człowieka!
Dodaj swój komentarz