Lublin: Budżet Obywatelski 2020. Głosowanie rozpoczęte [lista projektów]

budżet obywatelski Lublin
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

W poniedziałek 23 września 2019 roku rozpoczęło się głosowanie na projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego Lublina 2020. Mieszkańcy Lublina mogą wybrać dwa 2 projekty dzielnicowe i 2 ogólnomiejskie.

To już szósta edycja Budżetu Obywatelskiego w Lublinie. Mieszkańcy zgłosili do niej 201 projektów. W trakcie oceny formalnej brano pod uwagę czy zgłoszone pomysły należą do zadań własnych gminy albo powiatu, czy są możliwe do realizacji w trakcie jednego roku budżetowego, czy inwestycje są planowane na terenach należących do Gminy Lublin. Po ocenie formalnej urzędnicy uznali, że możliwych do realizacji jest 149 projektów i one zostaną poddane pod głosowanie.

Większość zgłoszonych projektów dotyczy inwestycji w poprawę infrastruktury – remontów dróg, chodników, placów, skwerów, budowy miejsc parkingowych, ale też instalacji oświetlenia ulicznego, budowy boisk sportowych, placów zabaw i siłowni na świeżym powietrzu. Wiele zgłoszeń to programy organizowania różnych zajęć sportowych dla dzieci i dorosłych.

Tegoroczna edycja budżetu obywatelskiego różni się od poprzednich. Obecnie budżet obywatelski jest obowiązkowy w miastach na prawach powiatu. Za sprawą zapisów ustawowych dotychczasowe projekty małe i duże zostały zastąpione przez dzielnicowe (których wartość nie może przekroczyć 300 000 zł) oraz ogólnomiejskie (maksymalnie do 1,2 mln zł).

Podobnie jak w ubiegłym roku mieszkańcy Lublina zdecydują, na co zostanie wydane 15 milionów złotych. Każda z 27 dzielnic miasta ma zagwarantowane do dyspozycji 300 000 zł, co daje łącznie kwotę 8 100 000 zł. Dla każdej z dzielnic, po weryfikacji, dostępny jest przynajmniej jeden projekt dzielnicowy.

W tym roku, aby projekt dzielnicowy trafił do realizacji, musi uzyskać poparcie przynajmniej 100 osób. W przeciwnym razie nie zostanie zakwalifikowany do realizacji. Z tych powodów ostateczny podział środków pomiędzy projekty dzielnicowe a ogólnomiejskie będzie znany dopiero po zakończeniu głosowania.

Głosowanie w formie papierowej

Podobnie jak w roku ubiegłym, głosując w wersji papierowej wymagane jest osobiste dostarczenie swojego głosu do punktu głosowania. Kartę do głosowania powinna być przekazana pracownikom Biura Obsługi Mieszkańców, filii Miejskiej Biblioteki Publicznej lub punktu mobilnego. Te ostatnie znajdują się w dzielnicach, w których nie ma zlokalizowanych BOM-ów ani bibliotek. Pełna lista punktów znajduje się na www.lublin.eu.

Głosowanie w formie elektronicznej

Aby oddać głos w formie elektronicznej należy wejść na stronę www.obywatelski.lublin.eu, zarejestrować się, zalogować, a następnie oddać swoje głosy. W przypadku osób poniżej 18. roku życia konieczna jest zgoda rodzica/opiekuna prawnego. Aby ją wyrazić rodzic/opiekun prawny musi wprowadzić swoje imię, nazwisko, numer telefonu oraz „kliknąć” oświadczenie dotyczące jego zgody na głosowanie przez osobę poniżej 18 r.ż., a także zgody dotyczące danych osobowych.

Wykaz projektów ostatecznie poddanych pod głosowanie jest dostępny pod adresem www.obywatelski.lublin.eu/lista_projektow.

Piknik Obywatelski

W pierwszy dzień głosowania, w poniedziałek 23 września, zapraszamy mieszkańców do udziału w Pikniku Obywatelskim. Między godz. 15.00 a 17.00 na terenach zielonych obok Wydziału Politologii UMCS zostanie zorganizowana przyjemna przestrzeń obywatelska, z miejscem na wypoczynek, animacjami dla dzieci, możliwością porozmawiania z autorami projektów oraz zagłosowania.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.