Lublin będzie miał nowy stadion żużlowy

70176238 2543236189072237 4932454169165430784 o
Tak może wyglądać nowy stadion żużlowy przy Al. Zygmuntowskich w Lublinie | fot. UM Lublin

Władze Lublina i przedstawiciele poznańskiej spółki Kavoo Invest podpisali w środę umowę na wykonanie dokumentacji projektowej nowego stadionu żużlowego, który ma powstać w miejscu obecnego.

Zakres umowy obejmuje przygotowanie wielobranżowego projektu koncepcyjnego oraz programu funkcjonalno-użytkowego dla przebudowy stadionu piłkarsko-żużlowego przy Al. Zygmuntowskich wraz z infrastrukturą towarzyszącą, wielopoziomowym parkingiem oraz zagospodarowaniem terenu.

Firma Kavoo Invest z Poznania, która wcześniej projektowała m.in. stadion w Poznaniu i halę Tauron Arena w Krakowie, będzie musiała przygotować koncepcję nowego stadionu do końca tego roku. Przygotowanie koncepcji będzie realizowane w trzech etapach, a całkowita wartość prac to około 360 tys. zł.

Do końca grudnia zostanie wykonany i uzgodniony wielobranżowy projekt koncepcyjny. Następnym etapem będzie przygotowane i przeprowadzone procedury środowiskowej (zakończenie planowane jest na przełomie kwietnia i maja 2020 r.), a także przygotowanie programu funkcjonalno-użytkowego wraz z zestawieniem kosztów (przełom lutego i marca 2020 r.).

69512618 2504057026319646 1021920926154883072 o
Propozycje nowego stadionu przygotowane przez architekta Wojciecha Ryżyńskiego | fot. UM Lublin

Podpisaliśmy umowę z wykonawcą koncepcji, która ma być gotowa do końca roku. Powołałem też pełnomocnika ds. budowy stadionu, który w moim imieniu będzie czuwał nad tym, by prace przebiegały zgodnie z planem. Krzysztof Komorski od lat jest zaangażowany w rozwój czarnego sportu w Lublinie, a jako wiceprezes spółki MOSiR zarządza obecnym stadionem żużlowym” – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Krzysztof Komorski jako pełnomocnik nie będzie z tego tytułu pobierał dodatkowej pensji.

Nowy stadion żużlowy

Nowy obiekt żużlowy będzie zlokalizowany w miejscu istniejącego stadionu piłkarsko-żużlowego przy Al. Zygmuntowskich. Trybuny zgodnie z założeniem mają pomieścić od 17 tys. do 20 tys. miejsc siedzących z sektorem rodzinnym, miejscami dla niepełnosprawnych, trybuną dla kibiców gości, oraz trybuną i lożami VIP, a także odpowiednimi stanowiskami dla sędziów i mediów.

Wedle wymogów stadion będzie zadaszony, a projektant powinien przygotować dwa warianty zadaszenia: pełne zadaszenie trybun i toru oraz zadaszenie całkowite z opcją zadaszenia rozsuwanego, przy czym wykonawca musi przygotować analizę przewietrzania stadionu i odprowadzania spalin przy zadaszeniu całkowitym.

Architekt Wojciech Ryżyński, który opracuje dla nas koncepcję obiektu proponuje, by był to stadion całkowicie zadaszony. Taki obiekt w Lublinie dałby nam ogromne możliwości jego wykorzystania. Przyjmuję pierwsze propozycje pana Ryżyńskiego z ogromnym zaciekawieniem i ekscytacją” – napisał na swoim profilu facebookowym prezydent Lublina.

Projekt koncepcyjny ma spełniać wszelkie wymogi Polskiego Związku Motorowego oraz Międzynarodowej Federacji Motorowej FIM, wymogi dla organizacji zawodów Ekstraligi i organizacji zawodów międzynarodowych. Oprócz zawodów żużlowych stadion będzie również mógł gościć imprezy supercross, karting, drifting, freestyle motocross i miniżużel. Ma być także miejscem m.in. koncertów, konferencji, targów czy pokazów.

Parking wielopoziomowy na minimum 450 miejsc ma powstać vis a vis stadionu na działce między stacją paliw, a terenem MOSiR. Przewidziana jest także budowa kładki pieszo-jezdnej nad Bystrzycą między stadionem a ulicą Rusałka.

Nowy stadion żużlowy w Lublinie miałby być gotowy w 2023 roku.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.