Lublin będzie miał dwa nowe pomniki przyrody. Odznaczają się wiekiem, stanem i wielkością pnia

Topola Biała nowym pomnikiem przyrody w Lublinie
Topola Biała nowym pomnikiem przyrody w Lublinie | fot. Miasto Lublin

Lublin będzie miał dwa nowe pomniki przyrody – wyjątkowe okazy drzew, które odznaczają się wiekiem, stanem czy po prostu wielkością pnia. To dwie topole, które wyróżniają się spośród innych miejskich drzew.

Kolejne drzewa jako pomniki przyrody

Na najbliższą sesję Rady Miasta Lublin trafi projekt uchwały ustanawiającej pomnikami przyrody topolę rosnącą przy Dworku Grafa oraz drugą na ul. Zana.

Pierwszą propozycją jest topola kanadyjska o obwodzie pnia 530 cm, rosnąca w okolicy ul. Tomasza Zana 51 / ul. Magdaleny Brzeskiej 5 / ul. Juliana Ochockiego 2, własności miasta będąca w użytkowaniu wieczystym Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Druga propozycja to topola biała o obwodzie pnia 420 cm, rosnąca na obok Dworku Grafa przy ul. Łęczyńskiej 114 / ul. Mełgiewskiej, również własności miasta w zarządzie Zarządu Nieruchomości Komunalnych.

Wśród 256 drzew stanowiących 81 pomników przyrody znajduje się 8 topól, w większości czarnych. Są to:

  • topola holenderska przy ul. Chrobrego (ustanowiona w 2012 roku),
  • topola czarna na ul. Kasprowicza (2012),
  • topola czarna na ul. Łopacińskiego (2015),
  • topola czarna na ul. Lwowskiej (2015),
  • topola czarna na ul. Spadochroniarzy (2012),
  • topola holenderska na ul. Bazylianówka (2012),
  • topola czarna na skrzyżowaniu ul. Rudnickiej z ul. Koryznowej (2021),
  • topola biała w Ogrodzie Saskim ustanowiona pomnikiem przyrody w 1997 roku.

Zgłoś swoją propozycję

Propozycję drzewa do objęcia ochroną prawną może zgłosić każda osoba, spółdzielnia mieszkaniowa czy organizacja pozarządowa. Zgłoszone drzewa są weryfikowane przez Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej pod kątem stanu zdrowotnego, gatunku oraz parametrów dendrometrycznych, które muszą być zgodne z kryteriami uznawania tworów przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody. Konieczne jest także uzyskanie zgody właściciela bądź zarządcy terenu, na którym znajduje się drzewo.

Po uzyskaniu niezbędnych zgód opracowywane są karty pomnikowe oraz przygotowane projekty uchwał. Dokumenty te przekazywane są do uzgodnienia Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska, a następnie trafiają pod obrady Rady Miasta. Ostateczną decyzję o ustanowieniu pomników przyrody podejmują radni.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.