Lubelskie: Zima drogowcom niestraszna. Służby w pełnej gotowości

winter 581101 1280
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Lublinie ogłosiła pełną gotowość do nadejścia zimy. Pługi śnieżne, solarki i tony soli czekają na pierwszy opad śniegu.

 

W Lubelskiem do utrzymania jest blisko 1 040 km dróg krajowych. Żeby zapewnić bezpieczne warunki poruszania się, są one monitorowane przez całą dobę. Do podjęcia działań gotowych jest aż 173 samochodów do zwalczania gołoledzi i odśnieżania. Dodatkowo w razie bardzo trudnych warunków będzie pozyskane dodatkowo 16 pojazdów.

 

Drogi krajowe w województwie lubelskim utrzymywane są w pięciu standardach: ok. 177 km to tzw. I, czyli najwyższy standard utrzymania zimowego. Chodzi o to, że w ciągu 3-4 godzin śliskość zimowa ma być zlikwidowana na całej szerokości drogi, a w ciągu 4-6 godz. po ustaniu opadów musi zostać usunięty śnieg. W II standardzie utrzymywanych jest 760 km, a w trzecim 101 km.

 

Lubelski oddział GDDKiA zakłada, że na drogi w sezonie zimowym zużytych zostanie blisko 21 tys. ton soli drogowej, 838 ton soli do solanki, 104 chlorku i 468 ton piasku. Jak wskazują dotychczasowe doświadczenia, średnio zimowe utrzymanie dróg kosztuje ok. 20 mln zł rocznie.

 

Jak zwraca uwagę GDDKiA, sprzęt, który pracuje by było bezpieczniej jest szeroki i porusza się wolniej niż pozostałe samochody – z prędkością ok. 40 km/h.

 

Pierwszy wyjazd już za sobą

Drogowcy w tym sezonie mają już pierwszy wyjazd za sobą. Mowa tu o wtorkowej nocy, która przyniosła ujemne temperatury i związku z tym na drogi wyjechały pługi i solarki – 17 pojazdów. W tym sezonie wydano już ok. 70 tys. zł.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.