Lubelskie: Ten supermarket czynny jest w każdą niedzielę. Sąd orzekł, że to legalne

topaz
Zdjęcie ilustracyjne | materiały prasowe

To jedyny tak duży sklep w Polsce, który może być legalnie otwarty w niedziele objęte zakazem handlu. Mowa tu o supermarkecie sieci Topaz z Radzynia Podlaskiego. Może sprzedawać, kiedy chce.

Supermarket sieci Topaz działa przy ul. Zabielskiej w Radzyniu Podlaskim od 2007 roku, zaś rok później otwarta została stacja paliw płynnych. Market oraz sklepik stacji benzynowej mieści się w jednym budynku.

W 2018 roku właściciel marketu postanowił przearanżować wnętrze budynku. Działające oddzielnie placówki połączył w jedną poprzez wykucie w ścianie nowego przejścia, prowadzącego bezpośrednio z sali obsługi stacji paliw do supermarketu.

W dni powszednie sklep jest otwarty, a klienci wchodzą do niego przez główne wejście. W zakazane niedziele wejście jest możliwe tylko przez stację benzynową. Dzięki temu market może spokojnie działać i nie przejmować się zakazami.

Po wykonaniu prac Topaz zwrócił się do miejscowego sanepidu o dokonanie zmian w rejestrze zakładów podlegających kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej, który zatwierdził połączenie sklepu spożywczo-przemysłowego z punktem sprzedaży środków spożywczych na stacji paliw.

Podczas kontroli przeprowadzonej w dniu 11 marca 2018 roku przez inspektora lubelskiego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy, stwierdził on, że sklep nie może funkcjonować w niedziele niehandlowe i nałożył na właściciela karę. Ten poszedł jednak do sądu i wygrał. Nie musi płacić grzywny i może dalej handlować w każdą niedzielę.

„Zarówno stacja paliw, pomieszczenie stacji paliw i placówka handlowa stanową jedną całość będącą wynikiem jednego zamysłu budowlanego realizowanego etapami, połączoną szerszą komunikacją wewnętrzną na skutek modernizacji dokonanej w marcu 2018 roku” – wyjaśnia Sąd Rejonowy w Radzyniu Podlaskim.

W uzasadnieniu stwierdzono również, że sklep oraz stacja paliw znajdują się pod jednym adresem, mają wspólny parking oraz wjazd, jak też wspólne instalacje i ten sam system dostaw.

Źródło: WiadomościHandlowe.pl

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.