Lubelskie: Ruszyła kwalifikacja wojskowa 2019. Czym jest i kogo dotyczy?

Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa zaczęła się 4 lutego i potrwa do 26 kwietnia. Obejmie ona około 220 tysięcy osób. W woj. lubelskim przed komisje lekarskie stawi się 14,2 tys. młodych ludzi.

Od 4 lutego ruszyła obowiązkowa kwalifikacja wojskowa i potrwa do 26 kwietnia. Blisko 220 tysięcy młodych Polaków jest w obowiązku wstawić się przed komisjami lekarskimi w celu zbadania ich predyspozycji do pełnienia służby wojskowej.

Zaproszenie dla młodych ludzi, którzy w danym roku kończą 19 lat, czyli w tym przypada na rocznik 2000, jest wysyłane przez Wójta / Burmistrza / Prezydenta miasta. W takim wezwaniu znajduje się polecenie stawienia się w określonym czasie i terminie do konkretnej komisji.

Celem komisji jest przeprowadzenie badania określającego zdolność do czynnej służby wojskowej i nadania odpowiedniej kategorii. A dzielą się one na:

– „A” – zdolny do czynnej służby wojskowej,
– „B” – czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej (do 24 miesięcy),
– „D” – niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju,
– „E” – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny

Kwalifikacja wojskowa w województwie lubelskim 2019

W tym roku kwalifikacja wojskowa na terenie województwa lubelskiego obejmuje 14,2 tys. osób. Są to mężczyźni urodzeni w 2000 roku jak i starszych roczników (1995-1999), którzy w ostatnich pięciu lat z różnych przyczyn nie stawili się do kwalifikacji wojskowej” – mówi ppłk dr inż. Zbigniew Tarka z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Lublinie.

W tej liczbie jest prawie 12 tys. mężczyzn z rocznika ’00, 400 kobiet i blisko 1900 osób urodzonych w latach 1995–1999. Ponadto, do kwalifikacji mogą zostać wezwane osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej.

Obowiązek stawienia się

Stawienie się przed komisją jest ustawowym obowiązkiem. Co, jeśli ktoś się nie stawi? – „Za nie stawienie się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionych przyczyn grożą środki w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji zgodnie z art. 32 ust. 10 ustawy” – wyjaśnia ppłk Tarka.

Ci, którzy się nie zgłoszą do kwalifikacji poborowej, muszą się liczyć z możliwością doprowadzenia przez policję. Na taką osobę może być też nałożona grzywna lub kara ograniczenia wolności.

Osoby, które po raz pierwszy zostaną lub zostały wezwane do kwalifikacji wojskowej, powinny zabrać ze sobą:

– dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość,
– dokumentację medyczną (jeżeli taką posiadają),
– aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy,
– dokumenty potwierdzające wykształcenie albo zaświadczenie o kontynuacji nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.

W czasie trwania kwalifikacji wojskowej, pracownicy WKU będą prowadzili kampanię „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”, zachęcając młodych ludzi do służby wojskowej.

Źródło: lublin.wku.wp.mil.pl

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.