Lubelskie: Przy granicy z Ukrainą powstały punkty recepcyjne dla uchodźców

Konferencja prasowa ministra Mariusza Kamińskiego, wiceministrów Pawła Szefernakera i Błażeja Pobożego oraz komendanta głównego Straży Granicznej gen. dyw. Tomasza Pragi
Konferencja prasowa ministra Mariusza Kamińskiego, wiceministrów Pawła Szefernakera i Błażeja Pobożego oraz komendanta głównego Straży Granicznej gen. dyw. Tomasza Pragi

Trwa konferencja prasowa rządu dotycząca konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Wojewodowie podkarpacki i lubelski przygotowali punkty recepcyjne dla uchodźców z Ukrainy. Jest ich 9.

Punkty recepcyjne przy granicy z Ukrainą

W konferencji prasowej rządu biorą udział: minister Mariusz Kamiński, wiceministrowie Paweł Szefernaker i Błażej Poboży oraz komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. Tomasz Praga.

„Od wielu tygodni przygotowujemy się do fali uchodźców, która może nas spotkać. Zrobimy wszystko, by każdy kto tego potrzebuje znalazł w Polsce bezpieczne schronienie” – oświadczył minister MSWiA Mariusz Kamiński.

Przygotowano ulotki dla uchodźców z Ukrainy – informacja jest w 4 językach: polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim. Osoby przekraczające polsko-ukraińską granicę, zostaną powiadomione, gdzie znajdują się punkty recepcyjne oraz zostanie im udzielona pomoc.

„Jeżeli ktoś przekroczy granicę polsko-ukraińską i będzie potrzebował pomocy, otrzymają ją w punktach recepcyjnych. Wszystkie województwa są przygotowane, że z punktów recepcyjnych będą mogli zostać rozlokowani uchodźcy. Za transport uchodźców będzie odpowiadała Państwowa Straż Pożarna” – powiedział wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker.

Przygotowano punkty recepcyjne w okolicy punktów granicznych z Ukrainą. Wojewodowie z województw lubelskiego i podkarpackiego zgłosili już gotowość tych punktów. Jest ich łącznie 9. W tych punktach będzie udzielana informacja cudzoziemcom, zostanie udzielony posiłek oraz będzie dostępna pomoc medyczna.

W województwie lubelskim punkty recepcyjne zostały ulokowane w miejscowościach: Dorohusk, Dołhobyczów, Zosin, Hrebenne. Na Podkarpaciu: Korczowa, Medyka, Budomierz, Krościenko.

„Urząd ds. Cudzoziemców uruchomi specjalną infolinię oraz stronę internetową dla uchodźców z Ukrainy. Wszystkie osoby po przekroczeniu granicy otrzymają ALERT RCB, który pokieruje ich do ośrodków udzielających pomocy” – zapowiedział Szefernaker.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.