Lubelskie obchody 71. rocznicy Powstania Warszawskiego [PROGRAM]

powstanie warszawskie
Zarząd Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Lublinie zaprasza na obchody 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz 71. rocznicy Akcji „Burza” na Lubelszczyźnie, które odbędą się w sobotę dnia 1 sierpnia 2015 roku w Lublinie.

Powstanie Warszawskie było kulminacją Akcji „Burza”, wojskowo-politycznego planu Armii Krajowej, którego cel stanowiło odzyskanie niepodległości przez Polskę. Powstanie trwało 63 dni – od 1 sierpnia do 2 października 1944 r. Do historii przeszło niezwykłe bohaterstwo żołnierzy Powstania, ich bezgraniczne poświęcenia dla Ojczyzny, olbrzymie cierpienia i mordy bezbronnych cywilnych mieszkańców Warszawy, odwetowe, barbarzyńskie niszczenie miasta przez wojska niemieckie, z udziałem formacji kolaboranckich wsławionych szczególnym okrucieństwem.

W tym roku wspominamy jednocześnie Akcję „Burza” na Lubelszczyźnie, w 71. rocznice tych wydarzeń. Działania zbrojne Akcji „Burza” miały miejsce także w Lublinie, w dniach 22 – 24 lipca 1944 r. Po ustąpieniu sił niemieckich ujawnili się działający dotychczas w podziemiu: wojewoda lubelski Władysław Cholewa, zastępca prezydenta Lublina Marian Chojnowski, który pod nieobecność prezydenta Romana Ślaskiego objął urząd prezydenta Lublina oraz przedstawiciele innych struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Po kilku dniach ich jawnej działalności instalujące się władze komunistyczne, przy wsparciu sowieckim, zlikwidowały próby odradzania niepodległej, polskiej państwowości, rozpoczęły prześladowania, aresztowania, zsyłki i mordy na żołnierzach Polskiego Państwa Podziemnego.

PROGRAM OBCHODÓW:
godz. 16.50 zbiórka uczestników na Placu Litewskim przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza
godz. 17.00 rozpoczęcie uroczystości:
– dźwięk syren
– odegranie hymnu narodowego
– wystąpienia okolicznościowe
– złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na płycie pomnika Nieznanego Żołnierza

godz. 18.00 Msza św. w intencji Powstańców Warszawskich i uczestników Akcji „Burza” w kościele cywilno-wojskowym przy Al. Racławickich 20

W związku z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego „Kino w bramie – Królewska 3” działające przy Zarządzie Regionu Środkowowschodniego NSZZ „Solidarność”, organizuje o godz. 20.30, na dziedzińcu siedziby Związku przy ul. Królewskiej 3, koncert lubelskiego artysty Jarosława K. Konowałka „Zakazane Piosenki – Pałacyk Michla”, a o godz. 21.00 otwartą projekcję filmu „Kamienie na Szaniec”. Wstęp wolny.

fot. archiwum

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.