Lubelskie: Numer alarmowy 997 zostanie przejęty przez 112

Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Województwo lubelskie przełączy numer alarmowy 997 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Numer 997 będzie nadal działał, zmieni się natomiast miejsce odbioru zgłoszenia.

W tym tygodniu na Lubelszczyźnie rozpocznie się proces przełączania numeru alarmowego policji – 997 do Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Po wybraniu numeru alarmowego 997 osoba dzwoniąca połączy się z operatorem numerów alarmowych, a nie jak dotychczas z dyżurnym policji.

Operator numerów alarmowych zbierze wszystkie informacje dotyczące zgłoszenia alarmowego i przekaże je w postaci elektronicznej formatki do dyżurnego policji. Dyżurny na podstawie otrzymanych informacji podejmie decyzję w zakresie zadysponowania patrolu.

Proces przekierowania połączeń z dotychczas obsługiwanego przez policję numeru alarmowego 997 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego na terenie województwa lubelskiego trwać będzie od 07 do 18 czerwca 2018 roku. Lubelszczyzna jest już siódmym województwem, które wprowadza zmiany w obsłudze numeru alarmowego 997.

Takie rozwiązanie ma przynieść kilka korzyści: spowoduje odciążenie innych dyspozytorów służb ratunkowych. Dyspozytorzy z policji nie będą otrzymywać fałszywych alarmów, tylko te zgłoszenia, w których naprawdę zagrożone jest życie, zdrowie, mienie, bezpieczeństwo lub porządek publiczny.

W 2017 roku dyżurni policji wszystkich jednostek woj. lubelskiego odebrali 297 318 zgłoszeń telefonicznych, w tym 80 491 połączeń przekazanych zostało przez WCPR. W minionym roku policjanci przeprowadzili 188 981 interwencji. Średnio policyjne działania podejmowane były co 2 minuty 46 sekund.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.