Lubelskie: Nie wszyscy przestrzegają zasad kwarantanny. Policjanci ujawnili blisko 140 takich przypadków

WOT i Policja 1
Terytorialsi wspierają policję w sprawdzaniu, czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach

W czasie panującej epidemii policjanci mierzą się z nowymi. Jednym z nich jest sprawdzanie miejsc pobytu osób przebywających w kwarantannie domowej. Nie wszyscy przestrzegają zasad kwarantanny.

W województwie lubelskim obecnie 5019 osób zostało poddanych kwarantannie domowej, a 5656 osób znajduje się pod czynnym nadzorem służb sanitarnych. Policjanci przynajmniej raz na dobę sprawdzają, czy osoby te znajdują się w miejscu kwarantanny oraz, czy nie potrzebują pomocy.

Policja codziennie otrzymuje też zgłoszenia od mieszkańców, którzy podejrzewają, że ich sąsiedzi łamią obowiązek kwarantanny. Stróże prawa sprawdzają każdą taką informację. Liczba osób, które powinny przebywać w wyznaczonym miejscu z dnia na dzień rośnie.

W większości przypadków, osoby poddane domowej izolacji stosują się do postanowień decyzji, jednak zdarzają się również przypadki bardzo nieodpowiedzialnego zachowania mieszkańców, którzy opuszczają miejsce swojej kwarantanny, nie zważając na zalecenia służb oraz na zdrowie i życie innych osób.

„Wszyscy ci, którzy nie stosują się do przepisów obowiązujących w związku z epidemią, muszą się liczyć z poważnymi konsekwencjami prawnymi swoich zachowań. Już w 135 przypadkach prowadzone są przez policjantów czynności związane z wykroczeniami, w 7 wszczęte zostały postępowania karne” – mówi podinsp. Renata Laszczka-Rusek, rzecznik prasowy KWP w Lublinie.

Wobec osób, które nie stosują się do postanowień decyzji o kwarantannie, zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje. O takich ujawnianych przypadkach policjanci informują służby sanitarne, które mogą nałożyć karę w wysokości nawet 30 000 zł.

Przy okazji policjanci przypominają, że w przypadku właścicieli firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych, którzy nie stosują się do ograniczeń, mogą ponieść odpowiedzialność z art. 165 kk. lub 54 kw. Za powyższe przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, z kolei za wykroczenie – do 500 zł.

CZYTAJ TAKŻE: Zakaz wychodzenia z domów. Rząd wyjaśnia, co wolno w związku z nowymi obostrzeniami – PYTANIA i ODPOWIEDZI

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.