Lubelski Rower Miejski. Rok temu rozpoczęła się rowerowa rewolucja w Lublinie

lrm
fot. spottedlublin.pl

Lubelski Rower Miejski świętuje pierwsze urodziny! Rok temu, a dokładnie 19 września 2014 roku mieszkańcy po raz pierwszy mieli możliwość skorzystania z publicznej sieci wypożyczalni. Do dyspozycji mieszkańców z tej okazji została oddana nowa stacja „Tarasy Zamkowe”.

Stacja „Tarasy Zamkowe” mieści się przy wejściu do centrum handlowego od strony Al. Tysiąclecia. To już kolejna galeria handlowa, gdzie postanowiono postawić sponsorską stację rowerową.

– Postawiliśmy na kolejne ekologiczne rozwiązanie. Wypożyczalnia rowerów, którą uruchomiliśmy, ma na celu zwiększenie udziału rowerów w komunikacji miejskiej, a co za tym idzie – zmniejszenie zanieczyszczeń i ochronę lokalnego środowiska. Nasi klienci mają do dyspozycji najbardziej ekologiczny i ekonomiczny środek transportu, który pozwala ominąć korki i zaoszczędzić pieniądze. Ponadto zapewnia on codzienną dawkę aktywności fizycznej i – co najważniejsze – funkcjonuje w zgodzie z naturą – mówi Marta Drzewiecka, Center Manager Tarasów Zamkowych.

Wielka inauguracja Lubelskiego Roweru Miejskiego miała miejsce w drugiej połowie września ubiegłego roku. Publiczne jednoślady od razu spotkały się z dużym zainteresowaniem i aprobatą użytkowników – w ciągu 10 pierwszych dni funkcjonowania sieci zarejestrowało się 12 tysięcy osób, a liczba wynajmów sięgnęła prawie 20 tysięcy. Niecałe dwa i pół miesiąca sezonu 2014 zostało zamknięte z wynikiem ok. 130 tysięcy wypożyczeń i 22 tysiące zarejestrowanych użytkowników.

W bieżącym sezonie moda na rowery miejskie „rozkręciła się” na dobre. Od końca marca lublinianie sięgali po rowery 382 455 razy, a liczba rejestracji wynosi 18 0067. Statystycznie, co 9 minut do systemu „zapisuje się” nowy rowerzysta.

W sumie w całej dotychczasowej historii LRM-y były wypożyczane 511 099 razy! Najaktywniejszy użytkownik wynajmował je 849 razy (statystycznie 3-4 razy dziennie!), natomiast dniem największej aktywności był 27 kwietnia, kiedy liczba wynajmów wyniosła 4587. Dla porównania – w ubiegłym sezonie rekord dnia wyniósł 3 647 (1 października). Średni czas pojedynczego wypożyczenia to ok. 20 minut, co oznacza, że wciąż większość użytkowników w Lublinie mieści się w gratisowym przedziale czasowym, a więc jeździ za darmo.

Już pierwsze, jesiennie miesiące działania Lubelskiego Roweru Miejskiego były bardzo obiecujące. W tym roku potwierdza się, że ekologiczna, tania i zdrowa komunikacja ma w Lublinie przed sobą wielką przyszłość. Ponad pół miliona odnotowanych przejazdów mówi samo za siebie – tłumaczy Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska. – Co ważne, rosnąca popularność wypożyczalni zaczęła być zauważalna również przez lokalny biznes, dzięki czemu możemy ogłosić, że już dziś ruszy trzecia sponsorska, a w sumie już czterdziesta trzecia lokalizacja LRM – „Tarasy Zamkowe”. W imieniu wszystkich użytkowników dziękujemy centrum handlowemu za ten miły prezent urodzinowy – dodaje.

„Tarasy Zamkowe” są już trzecią stacją, która powstała dzięki zaangażowaniu sponsorów. Na początku tego sezonu wystartował punkt „Lublin Plaza”, z kolei w drugim tygodniu września uruchomiono wypożyczalnię „Atrium Felicity”. Od dzisiaj lubelscy rowerzyści miejscy mają do dyspozycji 43 lokalizacje i 430 rowerów.

Najpopularniejsze stacje wypożyczeń:

  1. Nadbystrzycka / Politechnika Lubelska
  2. Zana / ZUS
  3. Krakowskie Przedmieście/ul. Krótka
  4. Radziszewskiego / ul. Akademicka

Al. Tysiąclecia / Plac Zamkowy

Najpopularniejsze stacje zwrotów:

  1. Nadbystrzycka / Politechnika Lubelska
  2. Zana / ZUS

Al. Tysiąclecia / Plac Zamkowy

  1. Krakowskie Przedmieście/ul. Krótka
  2. Radziszewskiego / ul. Akademicka

Najpopularniejsze trasy:

„ul. Zana / ZUS” – „ul. Nadbystrzycka / Politechnika Lubelska”

„Al. Tysiąclecia / Plac Zamkowy” – „ul. Zamojska / Stary most”

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.