Lubelska policja będzie wyposażona w kamery. Interwencje będą rejestrowane

168 78883
Policjanci będą nagrywać kamerami interwencje | fot. POLICJA

„Wszystko, co powiesz, będzie nagrane i może być użyte przeciwko tobie.” Policjanci z całego kraju zostaną wyposażeni w kamery do rejestrowania interwencji.

Zakończył się pilotażowy program wyposażenia niektórych policjantów w kamery zamontowane na mundurach. Zakupiono w tym celu 180 kamer: 60 przekazano do Komendy Stołecznej Policji, kolejnych 60 otrzymali policjanci z Dolnego Śląska, a resztę funkcjonariusze z Podlasia.

– Dzięki rejestracji działań policji zmniejszył się poziom wątpliwości i dyskusji wokół nich, a działania stały się bardziej przejrzyste. Zdecydowanie mniej zanotowano także skarg na interwencje policji – powiedział Jarosław Zieliński, wiceminister MSWiA.

Wiceminister zapowiedział zakup 2110 takich kamer, które otrzymają wszystkie jednostki policji w kraju, w tym na terenie województwa lubelskiego.

1 265536
Policjanci będą nagrywać kamerami interwencje | fot. POLICJA

Jakie interwencje będą nagrywane?

Obecne prawo zezwala na stosowanie kamer nasobnych wyłącznie w miejscach publicznych. By możliwe było nagrywanie interwencji w miejscach niepublicznych konieczna jest zmiana prawa.

– W ramach implementacji europejskiej dyrektywy policyjnej tzw. DODO, chcemy wprowadzić zapisy pozwalające na rejestrację działań policjantów w miejscach niepublicznych np. podczas interwencji domowych – zapowiedział wiceminister Zieliński.

Po zmianie prawa możliwe będzie nagrywanie interwencji policyjnych w miejscach niepublicznych w wyłącznie trzech przypadkach: podczas interwencji domowych, podczas przewozu osób zatrzymanych w policyjnych radiowozach i podczas działań kontrterrorystycznych.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.