Lubelska KAS zatrzymała 21 ton nielegalnie przewożonych odpadów

odpady
fot. KAS

Lubelska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała blisko 21 ton nielegalnie przewożonych odpadów na przejściu granicznym w Hrebennem. Towar jechał z Litwy do Ukrainy.

Nieleganie przewożone odpady

Z dokumentów przewozowych przedstawionych do odprawy celnej w Hrebennem wynikało, że ukraiński kierowca przewozi z Litwy do Ukrainy worki z tworzyw sztucznych. Podczas oględzin towaru funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej nabrali podejrzeń, że mogą to być nielegalnie przemieszczane odpady. O ocenę wystąpili do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie (WIOŚ).

WIOŚ potwierdził, że przewożony towar to odpad. Wysyłka takich towarów wymaga uprzedniego pisemnego zgłoszenia i zgody. W tym przypadku – zgody wydawanej przez litewski organ ds. ochrony środowiska oraz zgody na tranzyt odpadów przez Polskę – wydawanej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie (GIOŚ). Kierowca, który przewoził zakwestionowany przez Służbę Celno-Skarbową ładunek, nie posiadał wymaganych prawem dokumentów.

odpady
fot. KAS

W związku z powyższym, zgodnie z obowiązującymi przepisami, zawiadomienie o nielegalnym przemieszczaniu odpadów przekazane zostało do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie. Po konsultacjach z nadawcą towaru oraz z litewskim organem nadzoru nad przemieszczaniem odpadów – GIOŚ podjął decyzję o zawróceniu odpadów do nadawcy.

Ponadto, w trakcie prowadzonych czynności kontrolnych okazało się, że towar nie był zgłoszony w Systemie Elektronicznego Nadzoru Transportu SENT. Kontrolę w tym zakresie prowadzili funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z pionu zwalczania przestępczości ekonomicznej.

Za zorganizowanie transportu bez zgłoszenia do SENT i bez wyposażenia pojazdu w geolokalizator (wymagany do monitorowania przewozu przez Służbę Celno-Skarbową) przewoźnik poniesie odpowiedzialność. Na poczet grożącej mu kary funkcjonariusze pobrali kaucję w kwocie 20 tys. zł. Kierowca ciężarówki, za podjęcie takiego transportu, został ukarany mandatem w kwocie 5 tys.

odpady
fot. KAS

KAS dba o środowisko

KAS monitoruje transgraniczne przemieszczanie odpadów oraz zwalcza próby przywożenia do Polski nielegalnych odpadów, niejednokrotnie niebezpiecznych. Przeciwdziałanie nielegalnemu transgranicznemu przemieszczaniu odpadów ma na celu ochronę ludzi i środowiska przed ich szkodliwym działaniem.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.