Lubelscy terytorialsi wzięli udział w szkoleniu taktyczno-wysokościowym [ZDJĘCIA]

policyjny śmigłowiec Black Hawk
fot. 2LBOT

W dniach 26-28 marca br. żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej wzięli udział w zorganizowanym przez Komendę Wojewódzką Policji w Lublinie szkoleniu wysokościowym z użyciem policyjnego śmigłowca.

Terytorialsi u boku funkcjonariuszy z jednostki kontrterrorystycznej Policji mieli okazję zapoznać się z zasadami obowiązującymi na pokładzie statku powietrznego oraz zdobyć nowe umiejętności m.in. związane z technikami desantu.

Ćwiczenia taktyczno-wysokościowe z policyjnym śmigłowcem Black Hawk

Pas ćwiczeń taktycznych na Majdanku w Lublinie, gdzie na co dzień szkolą się terytorialsi, na kilka dni stał się areną ćwiczeń taktyczno-wysokościowych z wykorzystaniem policyjnego śmigłowca Black Hawk. Żołnierze 21 lubelskiego batalionu lekkiej piechoty mieli okazję zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa podczas przebywania w pobliżu śmigłowca oraz ubezpieczania jego startu i lądowania. Praktycznie przećwiczyli zasady zachowania się na pokładzie statku powietrznego podczas lotu oraz wykonanie desantu z przyziemienia i w czasie zawisu.

Nabyte umiejętności w przyszłości będą mogły być wykorzystane podczas działań ratowniczych, w sytuacjach kryzysowych związanych np. z katastrofą naturalną. Dodatkowo żołnierze mieli okazję trenować prowadzenie działań w terenie zurbanizowanym, korzystając z policyjnych obiektów szkoleniowych.

żołnierze, terytorialsi
fot. 2LBOT

Cel szkolenia

Ćwiczenia na lubelskim poligonie były jednym z elementów szkolenia taktyczno-wysokościowego organizowanego cyklicznie przez Komendę Wojewódzką Policji w Lublinie, a dokładnie Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Lublinie.

żołnierze, terytorialsi
fot. 2LBOT

Celem szkolenia było doskonalenie umiejętności z zakresu technik wysokościowych z wykorzystaniem śmigłowca oraz wypracowanie wspólnych procedur postępowania w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych. W przedsięwzięciu wzięli udział kontrterroryści z całego kraju, a także funkcjonariusze Straży Pożarnej i ratownicy z GOPR.

żołnierze, terytorialsi
fot. 2LBOT

Jednym z głównych zadań Wojsk Obrony Terytorialnej jest ochrona zdrowia i życia ludności oraz udział w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego, a w tym zwalczanie klęsk żywiołowych i likwidacja ich skutków. Zdania te wynikają wprost z misji formacji, jaką jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

żołnierze, terytorialsi
fot. 2LBOT

W obszarze zadań z zakresu ratownictwa, poszukiwań i zarządzania kryzysowego misja ta jest tożsama z misją innych służb, jak Policja, Straż Pożarna czy GOPR. Dlatego tak ważna jest organizacja wspólnych szkoleń oraz wzajemna wymiana doświadczeń.

żołnierze, terytorialsi
fot. 2LBOT

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Jeszcze dorzućcie skoki spadochronowe na wolne otwarcie a zobaczycie!,więcej chętnych będzie.