Najnowsze ogłoszenia (spoty)
Blisko pół tysiąca żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej zakończyło właśnie szkolenie zintegrowane w swoich stałych rejonach odpowiedzialności. Przez dwa tygodnie realizowali szereg zadań, jak działania rozpoznawcze, prowadzenie walki w terenie wodnym, czy ewakuacja osób ze zniszczonego budynku.
Szkolenia zintegrowane obowiązkowe dla każdego żołnierza OT
14-dniowe szkolenia zintegrowane są jedną z form podnoszenia umiejętności żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej. Każdy żołnierz OT zobligowany jest, aby raz w roku odbyć takie szkolenie.

Podczas szkolenia zintegrowanego Terytorialsi z powiatów lubelskiego i kraśnickiego doskonalili zarówno umiejętności bojowe, jak i działania z zarządzania kryzysowego. Zajęcia odbywały się w stałych rejonach odpowiedzialności poszczególnych pododdziałów, zgodnie z zasadą Terytorialsów – „szkolimy się tam, gdzie mieszkamy”. Ćwiczenia organizowane w pobliżu miejsc zamieszkania żołnierzy urealniają je i budują zdolności pododdziałów do jeszcze bardziej efektywnego wspierania lokalnej społeczności. Ponadto widok ćwiczących żołnierzy WOT pozytywnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.

Różne scenariusze działań bojowych i ewakuacyjnych
Jednym z ćwiczeń, jakie zrealizowali lubelscy Terytorialsi — było przygotowanie do walki w terenie wodnym. Ćwiczyli, m.in. przeprawę przez rzekę Wieprz z wykorzystaniem pontonów oraz wpław, podstawy prowadzenia ognia z wody, ewakuację wodną, w tym ewakuację poszkodowanego.

Intensywne szkolenia przeszli również żołnierze z plutonów ogniowych, którzy ćwiczyli, m.in. na trenażerach przeciwlotniczych zestawów rakietowych „Grom”, pod okiem instruktorów z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.
W ramach zajęć z zarządzania kryzysowego, które odbyły się na terenie XIV LO w Lublinie, Terytorialsi realizowali takie zadania, jak ewakuacja osób ze zniszczonego budynku szkoły, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, rozwinięcie punktu opatrywania rannych oraz współpraca z innymi służbami ratowniczymi.
Z kolei podczas szkolenia na terenie Lublin Airport, żołnierze ćwiczyli obronę infrastruktury krytycznej we współpracy ze Służbą Ochrony Lotniska i Strażą Graniczną.
Poligon – strzelanie i taktyka doskonalone w dzień i w nocy. Na wodzie i lądzie
Równie intensywnie upłynął poligon Terytorialsom z Kraśnika. Doskonalono przede wszystkim umiejętności strzeleckie i taktyczne. Żołnierze uczestniczyli w strzelaniach zarówno dziennych, jak i nocnych, strzelaniach z łodzi oraz pojazdów.

Ważną częścią zgrupowania poligonowego były zajęcia z rozpoznania osobowego (HUMINT). Z kolei na Zalewie Janowskim, we współpracy z WOPR odbyły się zajęcia wodne, podczas których doskonalono umiejętności podwójnego zastosowania, szczególnie przydatne w okresie wakacji, np. podejmowanie osoby tonącej z wody i udzielanie pomocy przedmedycznej.
Co sądzisz o działalności WOT w swoim rejonie? Podziel się opinią w komentarzu anonimowo
Ważny temat? Prześlij newsa!
Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.
Bądź na bieżąco z Lublinem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!
Dodaj opinię