Sieć ciepłownicza w Lublinie będzie rozbudowana

DSC05600
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (LPEC) rozbuduje miejską sieć ciepłowniczą na terenie dziewięciu dzielnic Lublina o kolejne 21 km rur. Nowa sieć powstanie do 2021 r.

 

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej pozyskało dotację z funduszy europejskich na realizację projektu rozbudowy sieci ciepłowniczej w Lublinie. – Realizacja projektu znacznie poprawi dostępność do ciepła systemowego w Lublinie, ograniczy niską emisję oraz poprawi jakość powietrza w mieście – wyjaśnia Teresa Stępniak-Romanek, rzecznik LPEC.

 

Projekt obejmuje budowę nowych sieci ciepłowniczych w dzielnicach: Wrotków, Czechów Północny, Ponikwoda, Felin, Kośminek, Bronowice, Węglin Południowy, Dziesiąta, Śródmieście.

 

– Planowana rozbudowa sieci ciepłowniczej obejmuje ok. 21 km rur o różnych średnicach, dostosowanych do wymagań technologicznych związanych z prognozowanym zapotrzebowaniem na ciepło – dodaje Stępniak-Romanek.

 

Wszystkie zadania planowane są do wykonania w nowoczesnej technologii rur preizolowanych. – Są to rury z fabrycznie wykonaną zewnętrzną warstwą izolacyjną, która ma znacznie wyższe parametry izolacyjne niż stare rury. Ponadto wyposażone są w specjalne systemy alarmowe sygnalizujące nieprawidłowości np. zawilgocenia, które mogą być przyczyną potencjalnej awarii sieci – wyjaśnia rzeczniczka.

 

Realizacja inwestycji potrwa do 2021 roku. Koszt rozbudowy sieci ciepłowniczej w Lublinie to blisko 49 mln zł, z czego LPEC na to zadanie pozyskał dotację w wysokości 24,4 mln zł z funduszy europejskich.

 

W ramach realizowanego projektu przyłączone zostaną budynki m.in zlokalizowane przy niżej wymienionych ulicach:

* Wrotków: Diamentowa, Nałkowskich, Zemborzycka
* Czechów Północny: Koncertowa, Poligonowa
* Ponikwoda: Strzeszewskiego, Węglarza
* Felin: Skalskiego, Dr.M.Majdanka, Królowej Bony, Dekutowskiego
* Bronowice: Dr.M.Majdanka, Jaskółcza
* Węglin Południowy: Cyrkoniowa, Jantarowa, Berylowa, Kryształowa
* Śródmieście: Podzamcze, Al. Racławickie, L.Pagi
* Dziesiąta: Nowy Świat, Wyścigowa

 

Łączna długość sieci ciepłowniczej w Lublinie to ok. 450 km. Rocznie LPEC modernizuje blisko 10 km rur. Ciepło do sieci zarządzanej przez LPEC dostarczają dwie elektrociepłownie: Elektrociepłownia Lublin Wrotków oraz Elektrociepłownia Megatem EC-Lublin.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.