Lockdown w Polsce. Obostrzenia przedłużone od 9 do 18 kwietnia

Konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, 25.03.2021
Konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, 25.03.2021

W środę odbyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Po spotkaniu minister zdrowia Adam Niedzielski zorganizował konferencję prasową, na której przedstawił obostrzenia, które będą obowiązywały po 9 kwietnia. Szczegóły poniżej.

Nowe obostrzenia po 9 kwietnia

„Cały czas mamy trudną sytuację w szpitalach. Na dzień wczorajszy obłożenie łóżek wynosi 34,5 tys., łóżek respiratorowych mamy zajętych 3 342. Parametry zajętości łóżek są parametrami niebezpiecznymi. Sytuacja na Śląsku jest bardzo trudna. Sąsiadujące regiony ze Śląskiem pomagają sobie nawzajem” – mówił na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Skutek tego jak zachowywaliśmy się w święta będzie widoczny dopiero w przyszłym tygodniu. Przekonamy się czy III fala spowalnia czy przyśpiesza. Obostrzenia, które dotychczas obowiązywały, zostają przedłużone do 18 kwietnia” – powiedział Niedzielski.

Do 18 kwietnia w całej Polsce będą obowiązywały następujące ograniczenia:

– zamknięte hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych);

– zamknięte galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;

– zamknięte teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);

– zamknięte kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);

– zamknięte baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);

– zamknięte sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;

– zamknięte kluby fitness i siłownie;

– zamknięte obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności);

– zamknięte przedszkola i żłobki (wyjątkiem są dzieci medyków i osób pracujących w służbach porządkowych).

W sklepach, na targu lub poczcie obowiązują limity osób: 1 osoba na 15 m kw. – w sklepach do 100 mkw. oraz 1 osoba na 20 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw. Ograniczenie do 1 osoby na 20 m kw. dotyczy też obiektów kultu religijnego.

Nadal obowiązuje zakrywanie ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Konferencja na żywo

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.