Lista ulg i przywilejów dla osób oddających osocze. Kto może je oddać?

rckik dawca oddający krew
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Jakub Orzechowski

Osoby oddające osocze ozdrowieńców mogą liczyć na szereg ulg. Wśród przywilejów są m.in. dwa dni wolne w pracy, prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej czy pakiet konsultacji medycznych.

Każdego dnia służby medyczne walczą o zdrowie i życie osób chorych na Covid-19. Jeśli koronawirusa masz już za sobą, możesz uratować innych. Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które mogą wspomóc leczenie chorych na Covid-19. Osoby oddające osocze mogą liczyć na szereg ulg i przywilejów.

„Oddanie osocza to tylko pół godziny czasu, a te 30 min może oznaczać życie dla kogoś innego. Jest substancją bardzo ważną i ratującą życie. Osocze jednej osoby może być podane trzem innym osobom. Osoba oddająca osocze może skorzystać z ulgi podatkowej na darowizny, 2 dni wolne od pracy i ulgi na transport kolejowy czy miejski czy też pakiet konsultacji medycznych” – mówi premier Mateusz Morawiecki.

Jakie ulgi za oddanie osocza?

Osoby, u których przebieg choroby jest ciężki, potrzebują przeciwciał w walce z zakażeniem. Osoby, które oddadzą osocze, mogą skorzystać z kilku przywilejów:

 • 2 dni wolne od świadczenia pracy dla Honorowych Dawców Osocza i Honorowych Dawców Krwi,
 • ulga za transport kolejowy i transport miejski (33%),
 • pakiet konsultacji medycznej przez rok od ostatniego oddania krwi,
 • prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej i usług farmaceutycznych,
 • bon na 3 darmowe przejazdy autostradą,
 • ulga PIT – osocze krwi to darowizna, którą można odliczyć od podatku.

Kto może oddać osocze?

Osocze mogą oddać osoby, które były zakażone koronawirusem (SARS-CoV-2) bądź chorowały na Covid-19 i wyzdrowiały, w efekcie czego w ich krwi znajdują się przeciwciała. To właśnie te przeciwciała są cenne, bo mogą wspomagać leczenie chorych z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami.

Osocze może zostać pobrane od osób:

 • są w wieku 18-65 lat,
 • w wieku 18 – 65 lat, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2,
 • po wyzdrowieniu, u których minęło co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji,
 • w przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży w wywiadzie wymagane będą dodatkowe badania, które wykonane zostaną przez Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Jak pobierane jest osocze?

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy. Podczas plazmaferezy pobierana jest krew, którą rozdziela się  na osocze i pozostałe składniki, które są przetaczane z powrotem do tej samej żyły. Pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne i trwa od 30 do 40 minut. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 750 ml osocza. Jeśli pobranie osocza metodą plazmaferezy nie jest możliwe, pobierane jest 450 ml krwi pełnej, z której otrzymywane jest ok 220-230 ml osocza.

Jak oddać osocze?

Proces oddania osocza:

1. Wstępny wywiad i wyznaczenie terminu – procedura pobrania osocza trwa ok. 30-40 minut. Wprowadzono możliwość telefonicznego lub internetowego zapisu na konkretny dzień/godzinę w RCKiK.

2. Rejestracja w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (CKiK) – do CKiK należy zgłosić się z dokumentem tożsamości.

3. Procedura kwalifikacji wraz z pobraniem próbki krwi – po zarejestrowaniu pobierane są próbki krwi do wykonania badań laboratoryjnych kwalifikujących do oddania krwi.

4. Badanie lekarskie i decyzja o dopuszczeniu do oddania osocza lub krwi pełnej – lekarz przeprowadza ocenę wyników badań laboratoryjnych, analizuje informacje zawarte w wypełnionym kwestionariuszu i na podstawie zebranych informacji kwalifikuje do oddania krwi lub jednego z jej składników.

5. Pobranie osocza lub krwi pełne – osocze pobierane jest w CKiK na dwa sposoby:

 • metodą plazmaferezy – podczas jednego zabiegu (jednego wkłucia) pobierana jest krew, która jest rozdzielana na osocze i pozostałe składniki, następnie przetaczane z powrotem do tej samej żyły. Służy do tego specjalistyczny sprzęt zwany separatorem. Ta metoda pozwala na uzyskanie do 750 ml osocza. Oddanie osocza trwa od 30 do 40 minut.
 • z pobranej krwi pełnej, która następnie jest dzielona na osocze oraz krwinki czerwone i płytki krwi, które również mogą zostać wykorzystane w lecznictwie. Jednorazowo można uzyskać w ten sposób ok. 200 ml osocza. Oddanie krwi pełnej trwa ok. 10 minut.

POWIĄZANE: Jak oddać osocze dla konkretnej osoby? „Jest to niezgodne z ustawą”

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.