Limit osób na święta Bożego Narodzenia 2020 nie dotyczy rodzinnych spotkań w domu?

wigilia stół potrawy
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Najnowsze rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii nie zawiera zakazu uczestniczenia w rodzinnych spotkaniach w domu w trakcie świąt Bożego Narodzenia 2020.

Przypomnijmy, że rząd ze względu na pandemie koronawirusa zamierzał wprowadzić obostrzenia w trakcie tegorocznych świąt Bożego Narodzenia. W projekcie rozporządzenia zapisano, że do 27 grudnia zakazuje się organizowania imprez, spotkań i zebrań z wyłączeniem m.in. „imprez i spotkań do 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie. Limit osób nie dotyczy osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących”.

Brak limitu osób na święta Bożego Narodzenia 2020

Najnowsze rozporządzenie Rady Ministrów, które opublikowano w czwartek (26.11) wieczorem, nie zawiera zakazu uczestniczenia w rodzinnych spotkaniach w domu, np. w wigilię Bożego Narodzenia lub w święta 2020. W rozporządzeniu nie podano limitu osób, które mogą zasiąść przy kolacji wigilijnej, czy też możliwości spotykania się podczas świąt Bożego Narodzenia 2020.

„Nie ma wątpliwości, że przepis rozporządzenia dotyczy jedynie zorganizowanych, czyli zaplanowanych, „proszonych” spotkań rodziny czy znajomych. Zakazuje się organizowania, a nie uczestniczenia w spotkaniach. Konieczność odróżniania tych dwóch kwestii: organizowania spotkań i uczestniczenia w spotkaniach wynika art. 57 Konstytucji, który opisuje odrębnie wolność organizowania zgromadzeń oraz wolności do uczestniczenia w nich” – wyjaśnia dr Mikołaj Małecki z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor bloga „Dogmaty Karnisty”.

Paragraf 26 ust. 11 mówi: „Do dnia 27 grudnia 2020 r. zakazuje się organizowania innych niż określone w ust. 1 zgromadzeń, w tym imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju (…)”.

„Kontrowersyjny wyjątek mówiący o maksymalnie 5 osobach, który pojawia się w dalszej części rozporządzenia, odnosi się wyłącznie do spotkań „zorganizowanych”. Skoro przepis nie obejmuje w ogóle spotkań niezorganizowanych, czyli spontanicznych, to nie ma najmniejszego znaczenia liczba osób, które spotykają się w taki sposób w czyimś prywatnym mieszkaniu. Udziału w takich posiadówach, wieczerzach, obiadach czy wszelkich innych imprezach w prywatnym domu nie reguluje rozporządzenie covidowe” – dodaje dr. Małecki.

Źródło: link

Rozporządzenie obowiązuje od soboty 28.11.2020 do niedzieli 27.12.2020.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.