Limit osób na święta 2020. Czy muszę wpuścić do domu policję?

IMG 20161013 194643 1
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Limit osób na święta 2020. Zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami na wigilijną kolację będziemy mogli zaprosić maksymalnie pięć dodatkowych osób. Czy w razie kontroli muszę wpuścić do domu policję?

Czy podczas wigilijnej kolacji może do drzwi zapukać policja, aby sprawdzić limit gości przy stole i czy muszę wpuścić ich do domu? Odpowiedzi na to pytanie szuka wiele osób, które przygotowują Wigilię w domu i zastanawiają się nad zaproszeniem gości na wigilijną kolację. Rozwiewamy wątpliwości.

Limit osób na święta 2020

Zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami z powodu pandemii koronawirusa w tym roku nie będziemy mogli spotkać się w święta Bożego Narodzenia w dużym gronie rodzinnym. Wprowadzone ograniczenia zakładają, że na wigilijną kolację będziemy mogli zaprosić maksymalnie pięć dodatkowych osób.

Oznacza to, że rodzina będzie mogła zaprosić na Wigilię lub imprezę okolicznościową jeszcze pięciu gości spoza domowników. Zakaz obowiązuje do 27 grudnia. Za jego złamanie grozi mandat lub grzywna.

Czy policja może wejść do domu w Wigilię?

Czy podczas wigilijnej kolacji może do drzwi zapukać policja, aby sprawdzić limit gości przy stole? Jakie mogą być konsekwencje takiej wizyty? Co mówi prawo?

Ludzie nie muszą wpuszczać w Boże Narodzenie policjantów, którzy będą chcieli policzyć liczbę zaproszonych gości.

Jeśli zachowujemy się głośno i naruszamy ciszę nocną, a jeden z sąsiadów wezwie policję, to w takiej sytuacji policjant nie może przekroczyć progu naszego mieszkania. Zgodnie z artykułem 50. Konstytucji obywatel ma zapewnioną nienaruszalność mieszkania. Dlatego nie musimy wpuszczać każdego, kto pokaże nam legitymację służbową.

Zupełnie inaczej będzie w sytuacji, gdy istnieje podejrzenie, że w naszym mieszkaniu ukrywa się osoba poszukiwana albo też możemy być w posiadaniu rzeczy pochodzącej z przestępstwa. W takiej sytuacji policja może wejść do naszego mieszkania.

Zanim jednak to zrobi, powinna zażądać wydania podejrzanego lub rzeczy, która może pochodzić z przestępstwa. Jeśli tego nie zrobimy, funkcjonariusze sami wkroczą do mieszkania. Policjanci w takiej sytuacji muszą mieć nakaz przeszukania wystawiony przez prokuratora lub sąd.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Panie redaktorze proszę doczytać w KPK art 217, na jakiej podstawie Policja może dokonać przeszukania. Wydać ktoś nie doczytał i wypisuje nie dokonać prawdę.

  2. Powinni pozamykać też na święta bo dużo ludzi oleje „ostrzeżenia” a później będzie olaboga bo chory…