Wybitna pisarka, ikona polskiego reportażu i autorka ponadczasowych opowieści o Holokauście – Hanna Krall – może wkrótce dołączyć do grona Honorowych Obywateli Miasta Lublin. Decyzja zapadnie podczas najbliższej sesji Rady Miasta.
Pisarka, której twórczość łączy się z historią Lublina
Projekt uchwały w sprawie nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin Hannie Krall wpłynął do Rady Miasta z inicjatywy Prezydenta Miasta Lublin. Wniosek poparł Dyrektor Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, a kandydatura zyskała pozytywną opinię Konwentu Honorowych Wyróżnień. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się podczas najbliższej sesji.
Nie bez powodu właśnie Lublin pragnie uhonorować Hannę Krall – miasto odgrywało w jej życiu i twórczości wyjątkową rolę. To tutaj, przy ul. Złotej, spędziła część dzieciństwa, a losy tego miejsca uwieczniła w książce „Wyjątkowo długa linia” (2004). Opowieść ta przedstawia historie mieszkańców kamienicy przy ul. Złotej, wpisując się w wielokulturowe dziedzictwo Lublina.
Ikona polskiego reportażu literackiego
Hanna Krall urodziła się w 1935 roku w Warszawie w żydowskiej rodzinie urzędniczej. W czasie II wojny światowej straciła większość bliskich, a sama przetrwała dzięki pomocy polskich rodzin. Po wojnie ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim i rozpoczęła pracę w tygodniku „Polityka”, gdzie była związana do czasu ogłoszenia stanu wojennego.
Przełomem w jej karierze było wydanie w 1977 roku książki „Zdążyć przed Panem Bogiem”, będącej zapisem rozmów z Markiem Edelmanem – jednym z przywódców powstania w getcie warszawskim. Reportaż ten przyniósł Krall międzynarodową sławę i stał się lekturą szkolną, przybliżając młodym pokoleniom tematykę Holokaustu.
Hanna Krall współpracowała także z wybitnymi twórcami filmowymi. W zespole „Tor” była zastępczynią kierownika literackiego, a jej teksty stały się podstawą scenariuszy do takich filmów jak „Krótki dzień pracy” Krzysztofa Kieślowskiego czy „Daleko od okna” Jana Jakuba Kolskiego.
Nagrody i wyróżnienia dla Hanny Krall
Za swoją działalność literacką i wkład w upamiętnianie historii polskich Żydów Hanna Krall została uhonorowana licznymi nagrodami:
- Nagroda Kulturalna „Solidarności” (1985)
- Nagroda Wielka Fundacji Kultury (1999)
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2004)
- Złote Pióro – najwyższe wyróżnienie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (2009)
- Złoty medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2014)
- Nagroda Literacka im. Juliana Tuwima za całokształt twórczości (2014)
Jej książki przetłumaczono na wiele języków, m.in. angielski, niemiecki, francuski, włoski, hebrajski czy szwedzki, dzięki czemu historie przez nią opowiedziane trafiają do czytelników na całym świecie.
Honorowe Obywatelstwo Lublina – prestiżowe wyróżnienie
Honorowe Obywatelstwo Miasta Lublin to najwyższa forma uznania przyznawana przez Radę Miasta osobom, które w szczególny sposób zasłużyły się dla lokalnej społeczności.
Do tej pory ten zaszczytny tytuł otrzymały 23 osoby, w tym:
- Św. Jan Paweł II
- Prof. Norman Davies
- Krzysztof Cugowski
- Juliusz Machulski
- Władysław Antoni Żmuda
Jeśli projekt uchwały zyska aprobatę radnych, Hanna Krall dołączy do tego elitarnego grona.
Kiedy zapadnie decyzja?
Decyzja o przyznaniu Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin Hannie Krall zapadnie podczas najbliższej sesji Rady Miasta. Wniosek poparty przez Prezydenta Miasta i pozytywnie zaopiniowany przez Konwent Honorowych Wyróżnień ma duże szanse na akceptację.
Czy Hanna Krall, której twórczość od lat łączy historię Lublina z losami polskich Żydów, już wkrótce zostanie uhonorowana przez miasto, z którym jest tak silnie związana? Odpowiedź poznamy niebawem.
Czy uważasz, że Hanna Krall zasługuje na tytuł Honorowej Obywatelki Lublina? Podziel się swoją opinią w komentarzu!
Ważny temat? Prześlij newsa!
Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.
Bądź na bieżąco z Lublinem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!
Dodaj opinię