Leczenie raka pęcherza moczowego przy użyciu robota da Vinci w Lublinie

Leczenie raka pęcherza moczowego przy użyciu robota da Vinci w szpitalu przy al. Kraśnickiej
Leczenie raka pęcherza moczowego przy użyciu robota da Vinci w szpitalu przy al. Kraśnickiej | fot. UMWL Lublin

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie, po raz pierwszy przeprowadzono operację usunięcia pęcherza moczowego przy użyciu robota da Vinci. Zabieg wykonali dr n. med. Janusz Frey i dr n. med. Gabriel Surdacki.

Nowoczesna technologia w służbie zdrowia

W Centrum Edukacyjnym Robotyki Operacyjnej działającym przy szpitalu odbyła się pionierska operacja usunięcia pęcherza moczowego z wykorzystaniem systemu robotycznego da Vinci. Lubelski ośrodek jest jednym z nielicznych w Polsce, który wykonuje ten zabieg w całości za pomocą robota.

Robot chirurgiczny da Vinci
Robot chirurgiczny da Vinci

Zaletą operacji robotycznych jest:

  • zmniejszenie bólu pooperacyjnego,
  • ograniczenie utraty krwi podczas operacji,
  • szybsza rekonwalescencja pacjentów.

Dr n. med. Janusz Frey, specjalista urolog, który przeprowadził ponad 150 tego typu operacji, podkreśla

„Użycie robota da Vinci pozwala znacząco zmniejszyć ból pooperacyjny i ograniczyć utratę krwi.”

Rozwój robotyki operacyjnej

Szpital przy al. Kraśnickiej już od ponad dwóch lat stosuje system robotyczny da Vinci w leczeniu nowotworów układu moczowego, początkowo koncentrując się na prostatektomii radykalnej. Wykonano już ponad 230 takich operacji.

Dr n. med. Gabriel Surdacki, certyfikowany operator robota da Vinci, który ukończył szkolenie w Berlinie, od 2022 roku wykonał ponad 150 operacji z jego użyciem. Zabiegi przeprowadzane w szpitalu obejmują także nefrektomie oraz NSS, charakteryzujące się mniejszą utratą krwi i szybszym powrotem pacjenta do zdrowia.

Szpital wojewódzki przy al. Kraśnickiej w Lublinie
Szpital wojewódzki przy al. Kraśnickiej w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Plany na przyszłość

Szpital planuje rozszerzyć zakres operacji robotycznych na torakochirurgię, kardiochirurgię i laryngologię. Dotychczas wykonano ponad 500 operacji z użyciem robota da Vinci w dziedzinach chirurgii, urologii i ginekologii.

Czy uważasz, że rozwój technologii robotycznych znacząco poprawi jakość leczenia pacjentów? Podziel się swoją opinią w komentarzach lub udostępnij ten artykuł!

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.