L4 online – co musisz wiedzieć?

L4 online – co musisz wiedzieć?
L4 online – co musisz wiedzieć?

L4 online to już nie tak nowa opcja, chociaż nie każdy miał jeszcze możliwość z niej korzystać i nie każdy wie, na czym konkretnie polega. O legalności i zasadach wystawiania elektronicznych zwolnień L4 przeczytać można poniżej. Wskazujemy również istotne kwestie, na które warto zwrócić uwagę, jeśli chodzi o L4 wystawiane zdalnie przez lekarza. 

Zwolnienie lekarskie przez Internet – czy to legalne?

Osoby posiadające ubezpieczenie chorobowe, które nie wykorzystały jeszcze przysługujących w roku kalendarzowych dni zwolnienia, mogą otrzymać L4, jeśli czasowo nie są zdolne do pracy. Jak uzyskać zwolnienie lekarskie?

Należy zgłosić się do lekarza, który po analizie stanu zdrowia pacjenta stwierdzi, czy jest on chwilowo niezdolny do świadczenia swoich obowiązków, czy też nie. Możliwe jest zarówno zgłoszenie się do lekarza przyjmującego na NFZ, jak i do lekarza świadczącego praktykę prywatną – nie zawsze też konieczny jest kontakt osobisty.

Korzystając z możliwości, jakie daje telemedycyna, konsultację z lekarzem odbyć można również na odległość, chociażby przez telefon lub za pośrednictwem Internetu. Wybierając wiarygodny portal umożliwiający kontakt ze specjalistami, nie trzeba martwić się o legalność takiej formy usług medycznych.

Telemedycyna zyskała popularność szczególnie w dobie pandemii, ale i nie tylko w związku z koronawirusem można z niej korzystać. Jeżeli pacjent nie może umówić się do lekarza stacjonarnie lub nie czuje się na siłach, by do niego dojechać (np. w związku z zatruciem pokarmowym), może wybrać konsultacje zdalne, na których zostanie wystawione L4 online.

Jak uzyskać zwolnienie lekarskie zdalnie?

By otrzymać od lekarza zwolnienie online, przede wszystkim należy się do niego kwalifikować, czyli spełnić wcześniej opisane warunki. Zwolnienie lekarskie przez Internet wystawić mogą lekarze oferujący zdalne konsultacje na wielu portalach.

Wcześniej jednak pacjent poproszony będzie o uzupełnienie formularza medycznego, na podstawie którego lekarz będzie mógł stwierdzić o zdolności do pracy danej osoby lub niezdolności. Wszystko, co potrzebne do zwolnienia lekarskiego, zawarte jest w formularzu, więc jeśli będzie to zasadne, lekarz L4 wystawi. 

Konsultacje zdalne z lekarzem zazwyczaj są prywatne, co oznacza, że należy dokonać za nie opłaty, ponieważ nie są one finansowane ze środków NFZ. Samo uiszczenie opłaty za konsultacje z lekarzem nie oznacza jednak, że pacjentowi zostanie „automatycznie” wystawione L4.

Pacjent nie płaci za wystawienie lekarskiego zwolnienia, tylko za konsultację medyczną (prywatną), której efektem może być wypisanie L4, ale nie musi. Każdorazowo to lekarz podejmuje decyzję o wystawieniu pacjentowi zwolnienia, a decyzja ta podejmowana jest na podstawie przeprowadzonego wywiadu lub dodatkowej dokumentacji medycznej. 

L4 online – co jeszcze warto wiedzieć?

Każdorazowo, gdy pacjentowi wystawiane jest zwolnienie online (czy też L4 stacjonarnie), dokumentacja cyfrowo przekazywana jest dalej. Oznacza to, że zwolnienie trafia bezpośrednio do ZUS, a oprócz tego przekazywane jest pracodawcy, by ten mógł prawidłowo naliczyć świadczenia.

Nie trzeba się jednak martwić o to, co pracodawca widzi na L4, ponieważ udostępniane są mu tylko podstawowe informacje niezbędne do rozliczeń. Pracodawca nie będzie zatem np. widział kodu choroby wpisanego przez lekarza. 

Pacjent również ma możliwość sprawdzenia L4, gdy zajdzie taka potrzeba. Wystarczy wówczas zalogować się na swój osobisty profil PUE ZUS lub skorzystać z IKP, gdzie również te dane będą zapisywane. Nie jest tu potrzebny nawet profil zaufany, ponieważ na oba portale można logować się przy pomocy bankowości elektronicznej. 

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.