Kwarantanna po przyjeździe do Polski. Nowe zasady dla przekraczających granice

przejście graniczne
Przejście graniczne | fot. Straż Graniczna

Od dziś obowiązują nowe zasady po przekroczeniu granicy Polski. Zarówno tej wewnątrz strefy Schengen, jak i zewnętrznej granicy Unii Europejskiej.

Kwarantanna po przyjeździe do Polski

Podróżni przybywający do Polski ze strefy Schengen od dziś (30 marca) podlegają obowiązkowej kwarantannie, chyba że przedstawią negatywny wynik testu na Covid-19, nie starszy niż 48 godzin. Natomiast przybywający spoza strefy Schengen, są bez wyjątku kierowani na kwarantannę, niezależnie od posiadanego testu. Osoby zaszczepione są zwolnione z kwarantanny.

Zasady dla podróżnych przybywających do Polski ze strefy Schengen

  • Podróżni będą podlegali kwarantannie, chyba że przedstawią negatywny wynik testu na COVID-19.Test będzie musiał być wykonany nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy.
  • Rodzaj testu: PCR lub antygenowy.
  • Nowe zasady obejmą wszystkie środki transportu: transport zbiorowy i indywidulany oraz piesze przekraczanie granicy.
  • Podróżni, którym została nałożona kwarantanna w Polsce, będą mogli wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny.

Zasady dla podróżnych przybywających do Polski spoza strefy Schengen

  • Każdy z podróżujących zostanie skierowany na kwarantannę.
  • Z kwarantanny nie będzie zwalniać test wykonany w kraju, z którego przybywa dana osoba.
  • Podróżni, którym została nałożona kwarantanna, mogą w Polsce wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny.
  • Rodzaj testu: PCR lub antygenowy.

Szczepionka zwalnia z kwarantanny

Osoby zaszczepione na COVID-19 będą zwolnione z kwarantanny. Będzie to dotyczyć osób, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.

ZOBACZ TAKŻE:
Badanie na koronawirusa bez skierowania. Jak zapisać się na test przez Internet?

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.