Kwalifikacja wojskowa 2018 w woj. lubelskim. Czym jest i kogo dotyczy?

Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa zaczęła się 30 stycznia i potrwa do 28 kwietnia. Obejmie ona około 220 tysięcy osób. W woj. lubelskim przed komisje lekarskie stawi się 14,5 tys. młodych ludzi.

Od 30 stycznia ruszyła obowiązkowa kwalifikacja wojskowa i potrwa do 28 kwietnia. Prawie 220 tysięcy młodych Polaków jest w obowiązku wstawić się przed komisjami lekarskimi w celu zbadania ich predyspozycji do pełnienia służby wojskowej.

Zaproszenie dla młodych ludzi, którzy w danym roku kończą 19 lat, czyli w tym przypada na rocznik 1999, jest wysyłane przez Wójta/Burmistrza/Prezydenta miasta. W takim wezwaniu znajduje się polecenie stawienia się w określonym czasie i terminie do konkretnej komisji.

Celem komisji jest przeprowadzenie badania określającego zdolność do czynnej służby wojskowej i nadania odpowiedniej kategorii. A dzielą się one na:

– „A” – zdolny do czynnej służby wojskowej,
– „B” – czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej (do 24 miesięcy),
– „D” – niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju,
– „E” – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny

Kwalifikacja wojskowa w województwie lubelskim 2018

– W tym roku kwalifikacja wojskowa na terenie województwa lubelskiego obejmuje 14,5 tys. osób. Są to mężczyźni urodzeni w 1999 roku jak i starszych roczników (1994-1998), którzy w ostatnich pięciu lat z różnych przyczyn nie stawili się do kwalifikacji wojskowej – mówi ppłk dr inż. Zbigniew Tarka z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Lublinie.

W tej liczbie jest ponad 12 tys. mężczyzn z rocznika ’99, około 500 kobiet i 1900 osób urodzonych w latach 1994–1998. Ponadto, do kwalifikacji mogą zostać wezwane osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej.

Obowiązek stawienia się

– Co roku na kwalifikacje stawia się 90-93 proc. wezwanych – informuje ppłk Tarka.

Stawienie się przed komisją jest ustawowym obowiązkiem. Co, jeśli ktoś się nie stawi? – Ci, którzy się nie zgłoszą do kwalifikacji poborowej, muszą się liczyć z możliwością doprowadzenia przez policję. Na taką osobę może być też nałożona grzywna lub kara ograniczenia wolności – dodaje ppłk Tarka.

Osoby, które po raz pierwszy zostaną lub zostały wezwane do kwalifikacji wojskowej, powinny zabrać ze sobą:

– dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość,
– dokumentację medyczną (jeżeli taką posiadają),
– aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy,
– dokumenty potwierdzające wykształcenie albo zaświadczenie o kontynuacji nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.

Źródło: lublin.wku.wp.mil.pl

 

 

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.