Kupujesz rower? Na te rzeczy koniecznie zwróć uwagę

Na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru?
Na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru?

Kupowanie roweru może przyprawiać o zawrót głowy, zwłaszcza jeśli ostatni raz rower kupowaliśmy ładnych parę lat temu. Na rynku dostępnych jest cała masa rodzajów, które z kolei dzielą się na poszczególne modele. Aby wybrać dobry rower, zadajmy sobie dwa pytania: dla kogo i po co?

Dla kogo rower?

Najpierw zadajmy sobie pytanie, kogo chcemy obdarować rowerem lub, jeśli kupujemy go dla siebie, po co nam jest właściwie potrzebny? Tryb życia człowieka i jego zainteresowania rzutują na to, czy rower będziemy wyciągać tylko na specjalne okazje, czy jeździć nim codziennie na przykład na zakupy czy do pracy. Oczywiste, że zapalony miłośnik turystyki rowerowej ma zupełnie inne wymagania niż student chcący zaoszczędzić na bilecie lub benzynie, a przy okazji trochę się poruszać. Osobnym zjawiskiem jest wyspecjalizowany sektor rowerków dla dzieci, w tym rowerków biegowych, pozbawionych pedałów, ale umożliwiających oswojenie się z rowerem i wyćwiczenie podstawowych odruchów przydatnych w trakcie jazdy, na przykład umiejętności balansowania ciałem, oraz wzmocnienie koordynacji ruchowej.

Turystyczny, wyścigowy czy na co dzień?

Jeśli przejrzymy oferty, zobaczymy, że oferta jest naprawdę szeroka. Sam sklep rowerowy Lublin zaopatruje miłośników kolarstwa w cztery podstawowe typy rowerów. W zależności od potrzeb sprawdzi się różny typ roweru. I tak rower miejski, zaprojektowany do jeżdżenia w warunkach miejskiej dżungli, przyda się tym z nas, którzy szukają roweru na co dzień, roweru idealnego do szybkiego i bezpiecznego przemieszczania się po ulicach, do pracy, na uczelnię czy do szkoły. Warto dodać, że rower miejski cieszy się wysokim walorem estetycznym; spotkamy go w wariantach w różnych modnych kolorach dla kobiet i mężczyzn, a także z akcesoriami takimi jak koszyk na zakupy. Jeśli natomiast chcemy spróbować kolarstwa na bardziej wymagających ścieżkach leśnych czy górskich, warto przemyśleć zakup roweru górskiego, którego wytrzymała konstrukcja oraz amortyzatory pozwalają na bezpieczną jazdę po nierównym terenie. Koła tego roweru wyposażone są w szersze koła oraz głębokie bieżniki.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wartymi poruszenia kwestiami przy wyborze roweru jest napęd. Jeśli zależy nam na szybkim pokonywaniu trasy, warto zwrócić uwagę na napęd pozwalający na zwiększony zakres przełożeń, czyli biegów. Napęd przekłada się na efektywność pedałowania. Z kolei, jeśli chcemy zaopatrzyć się w rower trekkingowy, przeznaczony na wielodniową jazdę rowerem, napęd nie będzie grał tu większej roli – o wiele ważniejsza będzie wytrzymałość oraz możliwość przyczepienia do roweru sakw z niezbędnym dobytkiem rowerzysty-podróżnika. Przyjrzyjmy się też hamulcom. W zależności od potrzeb możemy wybierać spośród szczękowych czy tarczowych. Ten pierwszy charakteryzuje się prostą konstrukcją i lekkością, te drugie zaś są odporniejsze na eksploatację. Osobną kwestią jest osprzęt, w tym przerzutki, mechanizm korbowy czy łańcuch, na który możemy zwrócić uwagę w drugiej kolejności. Z wszystkimi kwestiami zawsze możemy zwrócić się o pomoc do pracownika sklepu.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.