Kupiłeś używany samochód? Nie musisz już zmieniać tablic rejestracyjnych

Tablica rejestracyjna Polska
Tablica rejestracyjna | fot. Adobe Stock

Od lutego 2022 r. po zakupie auta używanego będzie można zachować jego dotychczasowe tablice rejestracyjne. Natomiast we wrześniu zostanie zniesiony obowiązek wydawania kart pojazdu i nalepki kontrolnej.

Koniec wymiany tablic rejestracyjnych

Obowiązek wymiany tablic zostaje zniesiony ustawą z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Jest to część tzw. pakietu deregulacyjnego, który obejmuje też likwidację przepisu zobowiązującego kierowców do posiadania przy sobie prawa jazdy i dokumentów pojazdu.

Od 1 lutego 2022 r. wiele zakupionych, używanych pojazdów będzie mogło jeździć na dotychczasowych tablicach rejestracyjnych. Po zakupie auta używanego będzie można złożyć wniosek o zachowanie dotychczasowych tablic rejestracyjnych, nawet jeśli pochodzą one z innej części kraju. Pozwoli to zaoszczędzić ok. 100 zł.

Obecnie korzystać z tego rozwiązania mogą tylko właściciele pojazdów zakupionych od innej osoby w tym samym powiecie – na tzw. miejscowych blachach.

Które tablice rejestracyjne trzeba wymienić?

Aby móc zachować tablice rejestracyjne poprzedniego właściciela auta muszą być jednak spełnione dwa warunki – tablice muszą posiadać aktualny wzór (czarne napisy na białym tle z flagą UE) oraz nie mogą być zniszczone. Osoby, które zdecydują się na zakup aut na czarnych tablicach lub tych z flagą Polski zamiast unijnego oznaczenia, będą zobowiązane do rejestracji i założenia wydanych tablic rejestracyjnych.

Koniec nalepki kontrolnej i nowy dowód rejestracyjny

Od maja 2022 wydawane będą nowe dowody rejestracyjne. Do lipca 2022 urzędy będą mogły wydawać równolegle także dokumenty według dotychczasowego wzoru.

Kolejna zmiana, którą przewidują przepisy – to brak nalepek na przednią szybę auta z numerem rejestracyjnym pojazdu oraz karty pojazdu. Dzięki temu właściciele pojazdów oszczędzą, np. podczas rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy w sumie 94,5 zł (karta pojazdu – 75 zł i nalepka kontrolna – 18,5 zł i łącznie 1 zł opłaty ewidencyjnej). Ta zmiana zacznie obowiązywać od września 2022.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.